Liczba przyłączonych mikroinstalacji OZE

Rośnie liczba przyłączonych mikroinstalacji OZE. Rekordowy rok!

Spółki energetyczne podkreślają, że 2019 r. był rekordowy pod względem liczby przyłączonych do sieci instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE). Zwracają na to uwagę Energa i TAURON.

Wzrosła liczba przyłączonych mikroinstalacji OZE w sieci Energa

W zarządzanej przez Spółkę Energa sieci w 2019 r. przybyło blisko 18 tys. przyłączonych mikroinstalacji OZE. Oznacza to, że obecnie jest ich niemal trzy razy więcej niż pod koniec 2018 r.

Jak zaznacza Energa, niezwykle dynamiczny przyrost nowych mikroźródeł OZE w 2019 r. to początek procesu transformacji rynku energii. Dla dystrybutorów oznacza to konieczność jak najszybszego dostosowania sieci do dwukierunkowego przepływu energii. Przystosowanie infrastruktury do potrzeb OZE to jeden z priorytetów inwestycyjnych Energi Operatora. Firma podkreśla, że poszukuje rozwiązań innowacyjnych, m.in. w ramach międzynarodowych projektów, takich jak Upgrid czy niedawno zainicjowany projekt EUniversal.

Łączna moc zainstalowana 28 tys. pracujących w sieci Energi Operatora mikroźródeł OZE wynosi już około 200 MW. Większość z nich stanowi fotowoltaika, ale zdarzają się także inne przydomowe elektrownie, a wśród nich 25 instalacji wiatrowych, blisko 80 elektrowni wodnych, 12 biogazowni oraz 17 mikroźródeł wykorzystujących zarówno energię słońca, jak i wiatru. W 2019 r. zainstalowana moc mikroinstalacji OZE wzrosła o ponad 120 MW.

Szczególnie udany był ostatni kwartał 2019 r., w którym przyłączono 7300 mikroźródeł OZE o łącznej zainstalowanej mocy blisko 50 MW.

Liczba przyłączonych mikroinstalacji OZE wzrosła w sieci firmy TAURON Dystrybucja

Także Grupa TAURON podkreśla, że miniony rok był rekordowy pod względem przyłączonych mikroinstalacji OZE dla spółki TAURON Dystrybucja, która w 2019 r. przyłączyła 30,4 tys. takich instalacji o łącznej mocy 206 MW. To blisko cztery razy więcej niż w roku poprzednim. W sumie spółka przyłączyła już ponad 47 tys. tego typu instalacji.

Łączna moc wszystkich przyłączonych w ubiegłym roku odnawialnych źródeł energii wyniosła 278 MW, w tym mikroinstalacji 206 MW – wylicza spółka energetyczna.

Dynamika przyłączeń mikroinstalacji to dowód na to, że decyzja o Zielonym Zwrocie TAURONA była słuszna. Przyszłość należy bowiem do odnawialnych źródeł energii. Zmiana ta jednak musi odbywać się w duchu sprawiedliwości społecznej i poszanowania tradycji z jakiej wyrasta polska energetyka. Spodziewamy się, że w 2020 r. do naszej sieci energetycznej może zostać przyłączonych jeszcze więcej mikroinstalacji niż w ubiegłym roku. Tak wygląda dziś rynek. Chcemy skorzystać z tego trendu, bo to pozwala rozwijać Grupę TAURON w kierunku koncernu nowoczesnego i multienergetycznego – mówi Filip Grzegorczyk, prezes Zarządu TAURON Polska Energia.

Spośród wszystkich mikroinstalacji przyłączonych w 2019 r., zdecydowana większość została wykonana w technologii fotowoltaicznej. Oprócz tego TAURON przyłączył pięć elektrowni wodnych i trzy wiatrowe. Spółka przyłączyła także 64 OZE inne niż mikroinstalacje, z których siedem nie zostało wykonanych w technologii fotowoltaicznej. Były to cztery elektrownie wiatrowe, dwie wodne i jedna wykorzystująca biogaz rolniczy. Pozostałą część stanowią elektrownie PV – wylicza TAURON.

Rośnie zainteresowanie fotowoltaiką

Przedsiębiorstwo energetyczne podkreśla, że z roku na rok wzrasta zainteresowanie fotowoltaiką wśród prosumentów. W 2017 r. do sieci TAURON Dystrybucja zostało przyłączonych nieco ponad 4 tys. mikroinstalacji o mocy 24 MW. W 2018 r. nastąpił znaczny wzrost i spółka przyłączyła wówczas ponad 8 tys. mikroinstalacji o mocy 48 MW. Natomiast w ubiegłym roku TAURON przyłączył do swojej sieci energetycznej już ponad 30 tys. mikroinstalacji o mocy 206 MW.

Tylko w czwartym kwartale 2019 r. TAURON Dystrybucja przyłączył aż 16 tys. mikroinstalacji OZE o mocy 104 MW. To więcej niż w dwóch poprzednich latach razem wziętych.

Według firmy, tak duży wzrost ma związek z programem „Mój prąd”, który dofinansowuje zakup fotowoltaiki. W styczniu ruszył kolejny nabór do programu, ponadto w wielu miejscach funkcjonują możliwości pozyskania środków z regionalnych programów operacyjnych oraz środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W związku z tym można się spodziewać, że w 2020 r. zainteresowanie instalowaniem fotowoltaiki będzie jeszcze większe – podkreśla TAURON.

Podsumowując, spółka przyłączyła już ponad 47 tys. mikroinstalacji o mocy 309 MW. Największą liczbę przyłączeń TAURON odnotował na terenie woj. śląskiego – 17,2 tys. i małopolskiego – 15 tys. Na Dolnym Śląsku było to ponad 9,1 tys., a na Opolszczyźnie – 4 tys. przyłączonych mikroinstalacji.

Dotychczas TAURON Dystrybucja przyłączył do sieci energetycznej mikroinstalacje oraz inne odnawialne źródła energii o łącznej mocy 1,3 GW.

Na podstawie media.energa.pl i media.tauron.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)