referendum w sprawie ciepłowni na RDF i biomasę

Referendum w sprawie ciepłowni na RDF i biomasę

Na internetowej stronie Urzędu Miejskiego w Żywcu (UM) opublikowane zostało oświadczenie Burmistrza Miasta Żywca. Oświadczenie dotyczy referendum w sprawie budowy ciepłowni na biomasę i paliwo alternatywne (RDF).

Antoni Szlagor, burmistrz Żywca zauważa, że od dłuższego czasu trwa dyskusja na temat planowanej budowy w mieście. Jak zaznacza burmistrz, najważniejszym argumentem przy decyzji będzie dla niego zdanie mieszkańców miasta.

W Żywcu będzie referendum w sprawie ciepłowni na RDF i biomasę?

„Uważam, że powinniśmy szukać takich rozwiązań technologicznych, które pozwolą na to, by miasto mogło rozwiązać takie problemy, jak smog, coraz droższe koszty gospodarki śmieciowej, podwyżki cen energii, czy problem zagospodarowania Jeziora Żywieckiego. Wszystkie te koszty, które ponosi miasto, są przecież ostatecznie przerzucone na podatników.” – można przeczytać w oświadczeniu.

W dokumencie zwrócono także uwagę, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach (RDOŚ) prowadzi obecnie postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dwóch ciepłowni w Żywcu – Kabaty i Sporysz.

Burmistrz tłumaczy też, że decyzję o wydaniu zgody na budowę ciepłowni poprzedzi szereg konsultacji społecznych i badań. Przedstawiona zostanie także bardzo szczegółowa dokumentacja stwierdzająca, czy tego typu inwestycja jest bezpieczna dla mieszkańców i nie zagraża środowisku przyrodniczemu. Jeśli decyzja będzie negatywna, to automatycznie zakończony zostanie proces starań o budowę instalacji.

„Jak napisałem na początku, najważniejsze jest dla mnie zdanie mieszkańców, w związku z powyższym, w wypadku gdy RDOŚ wyda pozytywne rozstrzygnięcie, podjąłem decyzję o organizacji w naszym mieście referendum w sprawie budowy ciepłowni. Zgodę na przeprowadzenie tego rodzaju referendum – zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa – będzie na mój wniosek podejmować Rada Miejska w Żywcu. To mieszkańcy zdecydują, czy taka inwestycja będzie przeprowadzona.” – podkreśla burmistrz Szlagor.

Burmistrz zaznacza też, że do podjęcia decyzji o organizacji upoważniają go setki rozmów, wiele spotkań informacyjnych, wcześniejsze konsultacje oraz korespondencja otrzymywana w tym temacie od mieszkańców.

Na podstawie www.zywiec.pl

fot. sozosfera.pl

partner portalu

partner merytoryczny

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

partner medialny