doradztwa energetycznego

Nowy punkt doradztwa energetycznego w Warszawie

W Terminalu Kultury Gocław powstał nowy punkt doradztwa energetycznego. Informację przekazał Urząd m.st. Warszawy (UM). Mieszkańcy stolicy uzyskają w nim porady m.in. w dziedzinie termomodernizacji czy odnawialnych źródeł energii (OZE). Raz w tygodniu doradca ma także pełnić dyżur w Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe.

Nowy punkt doradztwa energetycznego – kiedy można z niego skorzystać?

Z punktu doradztwa energetycznego mieszkańcy mogą skorzystać za darmo, w soboty między godz. 9:00 a 13:00. Doradcy będą udzielać porad także przedstawicielom wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Ma to wpłynąć na zastosowanie działań w zakresie efektywności energetycznej w budynkach wielorodzinnych. Z pomocy doradcy energetycznego, mieszkańcy Pragi-Południe będą mogli skorzystać także w Urzędzie Dzielnicy. Dodatkowy dyżur będzie tam pełniony w każdy poniedziałek, między godz. 14:00 a 18:00.

Jaką wiedzą podzielą się doradcy?

Doradcy zachęcają do wymiany starego pieca na bardziej ekologiczne źródło ciepła. Dzielą się wiedzą z zakresu modernizacji źródeł ciepła, termomodernizacji budynków oraz stosowania OZE. Dzięki nim, mieszkańcy mogą zgłębić wiedzę na temat możliwości dofinansowania wyżej wymienionych działań. Otrzymają też pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację miejskie, ale też w ramach ogólnopolskich programów, takich jak Czyste Powietrze i Stop Smog. Magistrat przekazał, że doradcy energetyczni pomagają mieszkańcom w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego w zrównoważony sposób. Podpowiadają, w jaki sposób obniżyć koszty ogrzewania, zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i wody. Wspierają w uzyskaniu dofinansowania do rachunków oraz pomagają w wypełnieniu deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Inne punkty doradztwa energetycznego w stolicy

W 2022 r. Warszawa uruchomiła dwa pierwsze punkty doradztwa energetycznego. To punkty w Urzędzie Dzielnicy Białołęka oraz w Wawerskim Ośrodku Wsparcia. Warszawiacy mogą skorzystać z pomocy tamtejszych pracowników przez kilka dni w tygodniu.

Dodatkowo w dzielnicach Mokotów, Rembertów, Targówek i Włochy raz w tygodniu pełnione są dyżury doradców. Szczegółowy harmonogram można znaleźć na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa19115.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu