Szczecin jako pierwszy w Polsce przeprowadzi termomodernizację budynków oświatowych w formule EPC+ (ESCO). W połowie maja Urząd Miasta Szczecin (UM) przekazał, że zadanie przechodzi właśnie z fazy projektowej do wykonawczej.
Projekt zakłada termomodernizację dwóch budynków oświatowych w formule ESCO
Jak podał UM, projekt zakłada termomodernizację dwóch budynków oświatowych – IV Liceum Ogólnokształcącego oraz Szkoły Podstawowej nr 28. W pierwszym etapie zostały dla nich wykonane audyty energetyczne oraz program funkcjonalno-użytkowy wraz z analizą potrzeb i wymagań. Dokumenty te pozwoliły określić zakres prac modernizacyjnych oraz zakładaną wysokość oszczędności energetycznych.
Na tej podstawie został przeprowadzony przetarg w formule ESCO z gwarantowanymi oszczędnościami (tzw. umowa EPC – Energy Performance Contracting). Kontrakt przewiduje, że podmiot prywatny (tzw. ESCO – Energy Service Company) wykona inwestycję na koszt własny, a następnie w okresie 10 lat będzie świadczył usługę zarządzania energetycznego budynkami. W okresie tym będą mu spłacane raty za wykonaną modernizację i usługę zarządzania. Taka forma rozliczania inwestycji wchodzi w zakres partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) – dodał magistrat.
Płatność za część związaną z usługą jest uzależniona od wywiązania się z osiągnięcia oszczędności energetycznych, do których wykonawca się zobowiązał. Ta forma postępowania umożliwia również podmiotowi ESCO dodanie własnych rozwiązań, wpływających na zwiększenie efektywności, ponieważ zakres określony w programie funkcjonalno-użytkowym jest jedynie zakresem minimalnym. Wybrany wykonawca – spółka Smarte – zobowiązał się do osiągnięcia efektu energetycznego na poziomie 60% oszczędności energii.
Przedsięwzięcie warte ok. 23 mln zł
– Formuła ESCO daje większą pewność, że zrealizowane prace przyniosą zakładane efekty energetyczne – wyjaśnił Rafał Księżopolski, kierownik Biura Zarządzania Energią UM. – Zobowiązanie się wykonawcy do osiągnięcia konkretnych efektów i uzależnienie ich finansowo sprawia, że wykonawca staje po naszej stronie w dążeniu do ich osiągnięcia. Mamy większą pewność, że zastosowane materiały i sposób wykonania będą na wyższym poziomie, niż w formule tradycyjnej. Projekt ten stanowi pilotaż. Jeżeli formuła ta się sprawdzi, będziemy planować kolejne podobne przedsięwzięcia – dodał.
W ramach działania mającego na celu termomodernizację budynków dwóch szczecińskich placówek obejmuje: wymianę okien, ocieplenie ścian, modernizację źródeł ciepła i wentylacji. Zakłada on również modernizację oświetlenia, wdrożenie sterowania oświetleniem oraz wprowadzenie systemów zarządzania energią itp. Na szkołach pojawią się panele fotowoltaiczne, powstaną magazyny energii, zainstalowane zostaną również powietrzne pompy ciepła. Dzięki zastosowaniu technologii AI & IoT budynki otrzymają „cyfrowy mózg”, czyli sztuczną inteligencję i czujniki IoT, które w połączeniu ze stacjami pogodowymi będą inteligentnie zarządzać energią. Prace potrwają ok. 8 miesięcy – zapowiedział UM.
Jak przekazał magistrat, wartość całego przedsięwzięcia to ok. 23 mln zł, łącznie z kosztami zarządzania i finansowania. Realizacja inwestycji będzie wsparta środkami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na poziomie 49 proc. kosztów inwestycyjnych. Ma to być ok. 8 mln zł.
Na podstawie nadesłanej informacji
graf. Sozosfera/Canva AI (obrazek ilustracyjny)













