Umowa zakupu zielonej energii

Przełomowa umowa zakupu zielonej energii na Litwie

Grupa Eesti Energia, do której należy działający w Polsce Enefit, poinformowała, że podpisała umowę PPA z litewskim przedsiębiorstwem energetyki wiatrowej E energija i przez 10 lat będzie kupować cały wolumen zielonej energii wytwarzanej przez farmę wiatrową Telšiai. To największa tego typu transakcja, czyli umowa zakupu zielonej energii, w historii krajów bałtyckich – podkreśla Grupa.

Umowa zakupu zielonej energii z największej elektrowni wiatrowej

Farma wiatrowa E energija Telšiai, o łącznej mocy zainstalowanej 68,9 MW, zostanie uruchomiona w 2022 r. Elektrownia, zlokalizowana w litewskim regionie Tryškiai, ma produkować 235 GWh zielonej energii elektrycznej rocznie, co wystarczyłby na pokrycie rocznego zapotrzebowania prawie 80 tys. gospodarstw domowych. Będzie to największa, pod względem produkcji energii elektrycznej, farma wiatrowa na Litwie.

Eesti Energia będzie dostarczać energię elektryczną z odnawialnego źródła (OZE) do gospodarstw domowych oraz klientów biznesowych, stwarzając przedsiębiorcom możliwość prowadzania działalności bardziej przyjaznej dla środowiska.

Firma podkreśla, że to pierwsza w krajach bałtyckich umowa zakupu zielonej energii o takiej skali i zawarta na tak długi czas. Gotowość Eesti Energia do kupowania całego wolumenu energii produkowanej na w elektrowni wiatrowej przez 10 lat (do 2032 r.) była kluczowym czynnikiem dla finansowania parku wiatrowego. Największa umowa zakupu zielonej energii w krajach bałtyckich była możliwa dzięki dobrej współpracy z firmami E energija, SEB i GE.

Umowa zakupu zielonej energii – niezależność energetyczna i ograniczanie emisji

Zdaniem Margusa Valsa, członka Zarządu Eesti Energia, dzięki współpracy i długoterminowym umowom zakupu energii z innymi deweloperami, możliwe jest zwiększenie niezależności energetycznej krajów bałtyckich oraz umocnienie ich wiodącej roli w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla w Europie. – Jako międzynarodowa firma energetyczna, dążymy do tego, żeby oferować bardziej inteligentne rozwiązania i czystszą produkcję energii na każdym rynku, na którym działamy. Nieustannie szukamy nowych sposobów na rozwój naszego portfolio zielonej energii. Dlatego angażujemy się w projekty z obszaru OZE zarówno w roli producenta energii ze źródeł odnawialnych, jak i jej nabywcy – powiedział Margus Vals.

– Cieszymy się z naszej roli w rozwoju zielonej energetyki i z podpisania pierwszej umowy PPA w krajach bałtyckich o tak dużym znaczeniu. Budując pierwszą niesubsydiowaną farmę wiatrową w regionie otwieramy drogę do transformacji całego systemu energetycznego w krajach bałtyckich. Jesteśmy wdzięczni Eesti Energia za wsparcie naszych celów w tym burzliwym okresie – powiedział Gediminas Uloza, CEO E energija.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Eesti Energia

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny