projekty fotowoltaiczne

Kredyt bankowy na projekty fotowoltaiczne

Niezależny producent energii odnawialnej – firma Qair – poinformował, że uzyskał kredyt bankowy na projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy 129,5 MW. Mieszczą się w tym trzy duże farmy: w Golczewie, Rokietnicy i Pakości. Umowa kredytowa została podpisana z konsorcjum Santander Bank Polska i PKO Bank Polski. Jej wartość to 335,3 mln zł – oznajmiła firma.

Kredyt bankowy na projekty fotowoltaiczne – krok w kierunku zielonej energii

Jak tłumaczy Qair, umowa kredytowa dotyczy projektów, które zostały przeznaczone dla beneficjentów w ramach fizycznych i finansowych umów cPPA (corporate Power Purchase Agreement). Największym projektem w całym portfelu jest elektrownia Golczewo o mocy 80 MW. Finansowanie może podlegać dalszemu rozszerzeniu, jeśli poziom wolumenu zakontraktowanego w ramach umów cPPA wzrośnie. Projekty wejdą w fazę operacyjną w 2024 r.

Firma realizuje strategię budowy spółki energetycznej zarządzającej aktywami produkującymi wyłącznie zieloną energię. Misją firmy jest wspieranie dużych przedsiębiorstw w dążeniu do bezpieczeństwa energetycznego poprzez długoterminowe umowy cPPA. Zapewniają one dostęp do zielonej energii z miksu technologicznego dostosowanego do potrzeb klienta.

– Cieszymy się z kontynuacji naszej współpracy z bankami Santander i PKO Bankiem Polskim. Umożliwi ona nam rozwój portfela inwestycji realizowanych z myślą o długoterminowych kontraktach sprzedaży energii cPPA. Niezmiernie doceniamy, że przedstawiciele obu banków podążają wraz z nami za zmianami na rynku handlu energią odnawialną i wspierają nasz rozwój. Oferowana przez nas energia spotyka się z olbrzymim zainteresowaniem. O czym może świadczyć fakt, iż większość wolumenu z obecnie finansowanego pakietu projektów już została zakontraktowana – zaznaczył Krzysztof Wojtysiak, CEO Qair Polska.

Realizacja celów zrównoważonego rozwoju

– Zgodnie z naszą strategią kontynuujemy misję związaną z realizacją celów zrównoważonego rozwoju. Systematycznie zwiększamy wolumen kredytów finansujących nowe „zielone” aktywa wytwórcze, przyczyniając się w ten sposób do wypełniania kryteriów ESG. Dlatego cieszę się, że możemy wspierać Qair Polska w kolejnych projektach fotowoltaicznych. Projektach, które mają wpływ na transformację energetyczną naszego kraju – podkreślił Andrzej Kopyrski, wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego nadzorujący Obszar Bankowości Korporacyjnej i Przedsiębiorstw.

– Cieszymy się z kontynuacji współpracy z Qair Polska w strategicznym dla nas obszarze finansowania OZE. Santander konsekwentnie angażuje się w finansowanie kluczowych obszarów transformacji energetycznej w Polsce. Zwracamy przy tym szczególną uwagę na innowacje technologiczne i zmieniające się trendy rynkowe i potrzeby gospodarki – powiedział Juan de Porras, wiceprezes zarządu i szef Pionu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej Santander Bank Polska.

Dzięki czwartemu dużemu finansowaniu na polskim rynku Qair pozyskał prawie 2 mld zł. Środki zostaną wykorzystane na projekty wiatrowe i fotowoltaiczne o mocy ponad 500 MW – zapowiedziała firma.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu