Rusza Projekt Doradztwa Energetycznego 2.0. Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) zachęciło do skorzystania z bezpłatnego wsparcia dotyczącego efektywności energetycznej i adaptacji do zmian klimatu. Budżet programu wynosi 172 mln zł i jest finansowany z programu FEnIKS 2021-2027.
Działania objęte nową edycją projektu
W ramach projektu, sieć doradców udziela pomocy w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Jak podało MKiŚ, nowa edycja projektu objęła również działania związane z adaptacją do zmian klimatu, w tym zarządzaniem ryzykiem klęsk żywiołowych. Ponadto, tegoroczną edycję rozszerzono o takie tematy, jak:
- woda na terenach zurbanizowanych (systemy zaopatrzenia w wodę, zbiorniki retencyjne, wody opadowe, racjonalne gospodarowanie wodą);
- nadzwyczajne zagrożenia środowiska (powodzie, osuwiska);
- gospodarka obiegu zamkniętego (w tym gospodarka odpadami).
Projekt skierowano do gmin, przedsiębiorstw, sektora mieszkaniowego (spółdzielni, wspólnot, deweloperów), ale też do mieszkańców. Wspiera go 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Prowadzone są również szkolenia (np. energetyków gminnych), konferencje i ogólnodostępne webinaria.
Projekt Doradztwa Energetycznego – podsumowanie poprzedniej edycji
W ramach poprzedniej edycji projektu, udzielono 363 tys. konsultacji i porad. Wsparcie doradcze w zakresie efektywności energetycznej i OZE, miało uzyskać ponad 5 tys. inwestycji. Utworzono internetową platformę wymiany doświadczeń i przeszkolono 2360 kandydatów na energetyków gminnych.
Na podstawie www.gov.pl
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)