Program „Mój Prąd”

Program „Mój Prąd” – zwiększenie produkcji energii z fotowoltaiki

Program „Mój Prąd” funkcjonuje od 2019 r., a jego celem jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych. Zgodnie z nim, każda osoba fizyczna będąca właścicielem nowej instalacji o maksymalnej mocy do 10 kWp, może liczyć na bezzwrotną dopłatę w wysokości do 5 tys. zł – przypomina firma Sunday Polska.

Spółka zaznacza przy tym, że program „Mój Prąd” to najpopularniejsza forma wsparcia finansowego dla osób posiadających panele fotowoltaiczne. Budżet dotacji wynosi miliard złotych, co oznacza, że może z niego skorzystać aż 200 tys. rodzin, które zdecydują się na zainstalowanie paneli. Jednocześnie firma zaznacza, że z decyzją o partycypacji w programie warto się pośpieszyć, bo na koniec czerwca br. ze wsparcia w ramach „Mojego Prądu” skorzystało już 90 tys. polskich gospodarstw domowych, co oznacza, że do rozdysponowania w budżecie programu pozostało jeszcze tylko 545 mln zł.

Program „Mój Prąd”. Jak to działa?

Sunday Polska tłumaczy również, jak skorzystać z dofinansowania na montaż instalacji fotowoltaicznej. Wniosek o wypłatę środków z Programu „Mój Prąd” można złożyć osobiście lub – co wg firmy ma być znacznie bezpieczniejsze – za pośrednictwem firmy, która jest partnerem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Należy wówczas podpisać pełnomocnictwo, dzięki któremu taki partner będzie mógł działać w imieniu klienta.

Wniosek składa się po montażu instalacji i wymianie licznika na dwukierunkowy. Kiedy inwestor składa wniosek sam, może zalogować się profilem zaufanym na dedykowanej stronie i dołączyć elektroniczne wersje wszystkich dokumentów wymaganych do wniosku, czyli fakturę za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej, dowód wpłaty, zaświadczenie operatora sieci dystrybucyjnej, potwierdzające montaż licznika wraz z numerem punktu poboru mocy, w którym go zainstalowano.

Wyłącznie w formie elektronicznej

Formularz składany jest do NFOŚiGW wyłącznie w formie elektronicznej, przez osobę posiadająca instalację fotowoltaiczną lub jej reprezentanta. Firma zwraca przy tym uwagę, że należy się upewnić, czy wprowadzone dane są poprawne, a wszystkie załączniki kompletne, bowiem po wysłaniu wniosku nie można go już edytować ani podmieniać załączników. Jeśli wniosek jest składany za pośrednictwem firmy, to proces dla inwestora jest prostszy, bo tylko otrzymuje potwierdzenie przez SMS.

Nabór trwa praktycznie przez cały rok – II tura rozpoczęła się 13 stycznia i potrwa do 18 grudnia br. Procedowanie wniosku zajmuje ok. 3 miesięcy, po czym – zgodnie z informacją przesłaną mailem – środki wpływają na konto wnioskodawcy. Co istotne, w przeciwieństwie do instalacji finansowanych ze środków własnych lub w formie kredytu bankowego, instalacje finansowane ze środków publicznych, np. pożyczki preferencyjnej czy programów Unii Europejskiej, nie podlegają dopłacie z Programu „Mój Prąd”.

Program „Mój Prąd” – dotacja a podatki

Firma Sunday Polska zaznacza, że dotacja z Programu „Mój Prąd” nie jest wliczana do dochodu, więc nie trzeba uwzględniać jej w rocznym zeznaniu podatkowym. Jeżeli jednak planuje się skorzystać z innego udogodnienia finansowego, np. z ulgi termomodernizacyjnej (która przysługuje podatnikowi będącemu właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, na którym zamontowano nową instalację fotowoltaiczną), to z jej tytułu można odliczyć od podatku dochodowego kwotę instalacji w maksymalnej wysokości 53 tys. zł, pomniejszoną o 5 tys. pochodzące z Programu „Mój Prąd”.

W ostatnich latach mamy do czynienia z prawdziwym boomem na fotowoltaikę. Kołem napędowym tych wzrostów są: program „Mój Prąd” i ulga termomodernizacyjna. Poziom dopłat i dofinansowań związanych z uruchomieniem własnej instalacji fotowoltaicznej jest obecnie wyjątkowo wysoki, a nasza firma ma stuprocentową skuteczność w uzyskiwaniu dofinansowania z Programu „Mój Prąd” dla swoich klientów – zapewnia Marcin Pieczora, wiceprezes Sunday Polska. Technologia fotowoltaiczna opłaca się jednak niezależnie od dofinansowań: energia ze słońca jest powszechnie dostępna i darmowa, pracuje o każdej porze roku, a instalacje fotowoltaiczne funkcjonują bez usterek przez dziesięciolecia – zapewnia firma.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Sunday Polska

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny