Proekologiczne i oszczędne oświetlenie

Proekologiczne i oszczędne oświetlenie

Na ulicach Hlonda, Chorzowskiej i Na Piaski w Rudzie Śląskiej oświetlenie sodowe zostanie zastąpione energooszczędnym typu LED – poinformował Urząd Miasta Ruda Śląska (UM).

Łącznie wymienionych zostanie ponad 150 opraw.

Pobór mocy zmniejszony zostanie co najmniej o jedną trzecią. Oprócz aspektu ekologicznego istotny jest również wymiar finansowy, zwłaszcza wobec drastycznie rosnących cen prądu – podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent miasta.

Wymiana opraw na wspomnianych ulicach nastąpi jeszcze w tym roku. – Na ul. Chorzowskiej w dzielnicy Nowy Bytom wymienione zostaną 62 oprawy, na ul. kardynała Augusta Hlonda w Orzegowie – 51 opraw, a na ul. Na Piaski w Bielszowicach – 39 opraw – wylicza Marcin Lis z Wydziału Gospodarki Komunalnej UM. – Nowe oprawy typu LED w przypadku ulicy Chorzowskiej będą pobierały o ponad połowę mniej mocy niż dotychczasowe, a w przypadku pozostałych ulic o jedną trzecią mniej. Oczywiście zachowując przy tym odpowiednią klasę oświetleniową drogi – dodaje.

Proekologiczne i oszczędne oświetlenie – oprawy LED-owe w Rudzie Śląskiej

Stalowe słupy oświetleniowe na tych ulicach są w dobrym stanie i nie ma potrzeby ich wymiany. Dlatego łączny koszt tych trzech zadań to ponad 390 tys. zł.

Przy okazji rudzki magistrat przypomina, że dwa tygodnie wcześniej rozpoczęła się modernizacja oświetlenia na kilku ulicach.

Betonowe słupy zostaną tam zastąpione aluminiowymi, a oprawy sodowe energooszczędnymi typu LED. Ich liczba się nie zmieni, słupów będzie 47, a opraw 51. Inwestycja będzie kosztować prawie 543 tys. zł i zrealizowana zostanie do 21 grudnia br. Z kolei w październiku zakończyła się wymiana oświetlenia na ulicach Xawerego Dunikowskiego, Jacka Malczewskiego, ks. Ludwika Tunkla, Józefa Pordzika oraz Józefa Chełmońskiego w dzielnicy Kochłowice. – Betonowe słupy oświetleniowe były tam w złym stanie technicznym i zagrażały bezpieczeństwu zarówno pieszych, jak i poruszających się pojazdów – mówi Marcin Lis. Zainstalowano 57 słupów aluminiowych z 60 oprawami typu LED. Wartość zadania to 546 tys. zł.

Na wymienione inwestycje miasto chce pozyskać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Łącznie mają zostać zamontowane 263 oprawy typu LED i 104 słupy aluminiowe. – Wartość projektu to prawie 1,54 mln zł, a wnioskowane dofinansowanie to niemal 1,1 mln zł – mówi Aleksandra Kruszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta UM. Wniosek obejmuje trzeci etap kilkuletniego projektu pn. „Modernizacja oświetlenia ulicznego w Rudzie Śląskiej”. W jego ramach w poprzednich latach udało się pozyskać dofinansowanie unijne do wymiany oświetlenia przy szeregu ulic. Dofinansowanie pochodziło z puli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, ścieżki pozakonkursowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Łącznie w tegorocznym budżecie na modernizację oświetlenia ulicznego zarezerwowano ponad 1,7 mln zł, do tego dochodzą prace w tym zakresie realizowane w ramach inwestycji drogowych. Ogółem zadania realizowane w tym zakresie od 2016 r. na terenach miejskich w Rudzie Śląskiej obejmują ponad 1000 słupów oświetleniowych i ponad 1300 opraw.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Ruda Śląska

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

partner merytoryczny