Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie zasila prąd pochodzący z jego własnej instalacji fotowoltaicznej. Informację przekazał Urząd Miasta Szczecin (UM).
Prąd z własnej instalacji fotowoltaicznej – mniejsze koszty i odciążenie środowiska
Na obiekcie zainstalowano składającą się z 94 paneli fotowoltaicznych instalację. Instalacja pojawiła się na dachach pawilonów. Zastosowane panele wyróżnia podwyższona wytrzymałość oraz technologia samoczyszcząca SELF-C. Jak podaje UM, dzięki jej zastosowaniu, nie trzeba martwić się o ich mycie. Łączna moc instalacji to 40,42 kWp, a roczna szacowana produkcja energii wyniesie 38,18 MWh. Ma to pozwolić na redukcję emisji CO2 do środowiska na poziomie 27,03 t.
To ogromny zastrzyk energii dla schroniska – podkreśla UM. Prąd ze słońca zasili wszystkie obszary działalności placówki. Od sprzętu medycznego i wentylacji, poprzez komputery i oświetlenie we wszystkich pomieszczeniach, aż po ładowarkę elektrycznego samochodu, który już niebawem ma służyć pracownikom i podopiecznym. Według przewidywań, w okresie od marca do października instalacja wytworzy prąd w pełni zaspokajający potrzeby schroniska, a nawet jego nadwyżkę. Będzie ona odsprzedawana dostawcy energii elektrycznej (szacunkowo 8700 kWh rocznie). W pozostałej części roku, mniej słonecznej, instalacja wciąż w znacznej części będzie zasilała schronisko. Oznacza to również obniżenie rachunków za prąd. Jak przekazał magistrat, oszczędności z tego tytułu, przy obecnej cenie za 1 kWh, szacuje się na ponad 30 tys. zł brutto rocznie.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. 2 x UM Szczecin