Prace termomodernizacyjne

Prace termomodernizacyjne w szpitalu w Sandomierzu przy wsparciu finansowym z NFOŚiGW

Projekt termomodernizacji budynków Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu zostanie wsparty przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) kwotą 2,7 mln zł. Prace obejmą blisko 5 tys. m2 powierzchni i mają zostać ukończone w czerwcu 2025 r. Prace termomodernizacyjne pozwolą zmniejszyć zużycie energii pierwotnej w kilku budynkach szpitalnych, poprawią bezpieczeństwo energetyczne placówki oraz przyczynią się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery – wylicza NFOŚiGW.

Prace termomodernizacyjne w szpitalu obejmą sześć budynków

Wsparcie dla jak najlepszego funkcjonowania infrastruktury szpitalnej jest i będzie pod szczególną opieką rządu. Co ważne będzie prowadzone wielotorowo. Z punktu widzenia środowiskowego szpitale są centrami, które naturalnie muszą wykorzystywać dużo energii – najlepiej zielonej i jak najtańszej – by działać stabilnie w każdych warunkach, a jednocześnie w sposób przyjazny dla okolicy, m.in. nie zanieczyszczając powietrza. Dofinansowując realizację projektu termomodernizacji Szpitala Ducha Świętego uzyskamy synergiczny efekt naszych starań. Pakiet rezultatów środowiskowych, tak priorytetowych dla nas, będzie szedł w parze z tym, co placówka uzyska w zakresie organizacyjnym. A będą to: oszczędności finansowe, lepsze warunki przyjmowania pacjentów, większy komfort pracy lekarzy i pielęgniarek – tzw. białego oraz technicznego personelu – podkreśla Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska.

Przedsięwzięcie obejmie swoim zakresem sześć budynków należących do szpitala. Przewidziano w nich przeprowadzenie m.in.: modernizacji instalacji c.o. (systemu grzewczego), docieplenie stropodachów i wymianę stolarki okiennej oraz drzwi wewnętrznych. Ocieplone zostaną także ściany zewnętrzne. W planie jest także remont kominów i montaż instalacji odgromowej.

Prace termomodernizacyjne w szpitalu mają skutkować redukcją emisji

– Bezpośredni, najważniejszy efekt ekologiczny realizacji zadania to zmniejszenie zużycia energii pierwotnej w budynkach publicznych o ponad 4 004 GJ/rok. Redukcji ulegnie także emisja CO2 do atmosfery o ponad 203 tony/rok, co będzie również oczekiwanym rezultatem środowiskowym – wylicza korzyści z termomodernizacji Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.

Poprzez termomodernizację obiektów Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu obok regularnych oszczędności energetycznych zyska także poprawę warunków opieki nad pacjentami. Lecznica będzie mogła liczyć na obniżenie opłat za korzystanie z energii, a wykonywanie czynności służbowych w budynkach poddanych termomodernizacji będzie bardziej komfortowe i bezpieczne dla pracowników szpitala. Dodatkowo remont pomoże nam w walce o czyste powietrze dla wszystkich mieszkańców Sandomierza – podkreśla dr Marek Kos, dyrektor szpitala w Sandomierzu.

Umowa przekazania dofinansowania z programu NFOŚiGW Budownictwo Energooszczędne, Cz. 1) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie – została podpisana 8 czerwca br. przez wiceprezesa Michalskiego oraz dyrektora Kosa.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu