Praca na wiatrakach

Praca na wiatrakach – pierwszy taki projekt dla uczniów w Polsce

Rusza pierwszy projekt szkoleniowy zainicjowany przez Vulcan Training & Consultancy (VT&C) i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW). Przedsięwzięcie warte jest ponad 1 mln zł. Uczniowie z Zespołu Szkół Morskich w Darłowie (ZSM) zdobędą bezpłatnie certyfikaty uprawniające do pracy na turbinach wiatrowych. Praca na wiatrakach może być dla nich perspektywicznym sposobem zarobkowania. Projekt to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na nowych, wyspecjalizowanych pracowników w sektorze wiatrowym – przekazała Polska Agencja Prasowa (PAP). Powołała się przy tym na informacje przekazane przez PSEW.

Praca na wiatrakach to przyszłość

Jak za PSEW powtórzyła PAP, w związku z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej pojawia się zapotrzebowanie na nowych, wyspecjalizowanych pracowników. Chodzi m.in. o techników oraz instalatorów turbin wiatrowych. Firmy w Polsce i na całym świecie poszukują pracowników o zróżnicowanym poziomie specjalizacji i kompetencji. Dużą rolę odgrywa specjalistyczna edukacja i przeszkolenie. Potrzeby rynkowe i atrakcyjne, dobrze płatne miejsca pracy, są najlepszą motywacją, by kształcić się w tym kierunku.

W ramach projektu „Wkręć się na wiatraki i pracuj na najwyższym poziomie” uczniowie ze szkoły w Darłowie zdobędą niezbędne uprawnienia do pracy na turbinach wiatrowych. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są Centrum Treningowe VT&C i PSEW.

– Uczniowie, którzy przejdą szkolenia, zdobędą certyfikaty Global Wind Organisation, potwierdzające ich kompetencje. Które mają znaczącą wartość na rynku, osiągającą blisko 20 000 złotych na osobę. Nasz projekt to pierwsza i jedyna taka inicjatywa w Polsce, która otwiera drzwi młodym ludziom do kariery zawodowej i pozwala na dobry start na rynku pracy – podkreślił Artur Ambrożewicz, prezes Zarządu w VT&C.

Praca na wiatrakach – dziesiątki tysięcy miejsc

Szacuje się, że w przyszłości lądowa energetyka wiatrowa (onshore) może przyczynić się do powstania nawt do 97 tys. nowych miejsc pracy. W zależności od scenariusza rozwoju. Natomiast morska energetyka wiatrowa (offshore) zaoferuje kolejne 100 tys. miejsc pracy w Polsce – czytamy w komunikacie udostępnionym przez PAP.

– Rynek pracy w sektorze energetyki wiatrowej nabiera rozpędu. Branża wiatrowa oferuje swoim pracownikom doskonałe wynagrodzenia, możliwość ciągłego rozwoju i nieprzerwane zatrudnienie na wiele lat. Energetyka wiatrowa to część potężnej gałęzi przemysłu, a tam, gdzie prąd, tam i pieniądze. W Polsce przy budowie i eksploatacji elektrowni wiatrowych na lądzie jest bezpośrednio zatrudnionych około 10 tys. pracowników. Natomiast łącznie z sektorami powiązanymi na rzecz branży pracuje około 20 tys. ludzi – wskazał Janusz Gajowiecki, prezes PSEW.

Dwa pakiety szkoleniowe

Na młodzież, która weźmie udział w projekcie, czekają dwa pakiety szkoleniowe – 3 i 5-dniowe. Obejmą one łącznie dziewięć kursów przeprowadzonych przez firmę VT&C.

– Udział w tym projekcie to bezsprzecznie szansa dla młodych ludzi. Inwestycja w swoje umiejętności i kompetencje to najlepsza z możliwych decyzji na etapie wchodzenia na rynek pracy. A dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej w Polsce i na świecie pokazuje, że ten kierunek kształcenia jest przyszłościowy. Cieszę się, że to uczniowie właśnie mojej szkoły dostali tę szansę – stwierdziła Magdalena Miszke, dyrektorka ZSM.

Pierwsze szkolenia uczniów rozpoczną się już w październiku tego roku – poinformowała PAP.

Na podstawie: pap-mediaroom.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny