Centrum Zielonej Energii

Powstanie Centrum Zielonej Energii zagospodarowujące odpady – podpisano list intencyjny

Urząd Miasta Rybnika (UM) poinformował o planowanej inwestycji, której wartość jest wstępnie szacowana na 0,5 mld zł. Miasto Rybnik podpisało list intencyjny z przedstawicielami firmy ZE PAK, której głównym akcjonariuszem i przewodniczącym Rady Nadzorczej jest Zygmunt Solorz. Efektem tej inwestycji ma być Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego.

Spółka ZE PAK zainwestuje w Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego

Mamy wspólne cele, miastu zależy na świadczeniu usług komunalnych na wysokim poziomie przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu zanieczyszczeń na środowisko naturalne. Moim celem jest stworzenie własnego, miejskiego systemu gospodarowania odpadami w systemie obiegu zamkniętego. Natomiast spółce zależy na realizacji projektów proekologicznych w efekcie, których można wytwarzać ciepło, energię elektryczną i wodór, stąd dziś podpisanie wspólnego listu intencyjnego, który potwierdza nasze plany i założenia. Jestem pełen optymizmu dla realizacji tego projektu – komentuje Piotr Kuczera prezydent Rybnika.

W Rybniku powstanie Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego, w którą planuje zainwestować spółka ZE PAK.

Moja Grupa, w tym ZE PAK realizuje bardzo ambitny plan transformacji w kierunku zielonej energii i zielonego wodoru. Inwestycja w Rybniku, w termiczne przekształcanie odpadów, doskonale wpisuje się w ten plan. Cieszymy się, że Rybnik jest bardzo aktywny w realizacji idei czystej Polski, podejmuje konkretne działania w tym kierunku i jest jednym z liderów zielonej transformacji – mówi Zygmunt Solorz.

Spalarnia odpadów ma być głównym elementem Centrum Zielonej Energii

Centrum Zielonej Energii ma powstać w kwartale między ulicami: Tkoczów, Świerklańską a Drogą Regionalną. W planach jest powstanie sortowni i kompostowni, instalacji do przetwarzania odpadów biodegradowalnych, wielkogabarytowych, budowlanych i sortowni – wylicza UM. Jednak głównym elementem inwestycji ma być budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów, która – jak zaznacza magistrat – w sposób ekologiczny i bezpieczny dla środowiska – zagospodaruje odpady, co w efekcie zapewni produkcję ciepła, energii elektrycznej i wodoru.

Spalarnie projektowane i budowane są w oparciu o założenia, że ma być bezpiecznie, czysto, stabilnie cenowo i bilans korzyści będzie większy od kosztów. Czysto, to znaczy że dostawy realizowane są szczelnymi pojazdami, rozładunek odbywa się wewnątrz obiektu przy zamkniętych śluzach, a wewnątrz panuje niewielkie podciśnienie uniemożliwiające wydostawanie się zapachów na zewnątrz, budynek i teren całego zakładu opuszczają pojazdy po sprawdzeniu stanu czystości. Bezpiecznie, ponieważ spalanie odbywa się w piecu rusztowym, a cały proces dostaw, załadunku, spalania i odbioru popiołów prowadzony jest wewnątrz szczelnego budynku, spaliny poddawane są oczyszczaniu w układach filtracji i oczyszczania spali, a normy emisyjne wynikające z rozporządzeń są najbardziej restrykcyjne dla spalarni. Emisja objęta jest ciągłym monitoringiem 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu – zaznacza Wojciech Muś, prezes miejskiej spółki Hossa prowadzącej działalność, związaną m.in. z gospodarką odpadami.

Centrum Zielonej Energii ma pomóc zabezpieczyć miasto w ciepło i wytwarzać wodór do zasilania autobusów

W Polsce wytwarzamy rocznie ok. 4,5 mln ton odpadów wysokokalorycznych, których nie można składować i powinno się je spalić – zwraca uwagę UM i dodaje, że choć w naszym kraju funkcjonuje dziewięć spalarni, a budują się cztery kolejne, to powinno powstać jeszcze ok. 15 nowych. Rybnik wytwarza rocznie ok. 60 tys. ton odpadów, a Subregion Zachodni ponad 270 tys. ton na rok – dodaje magistrat.

Planujemy w Rybniku nowoczesne centrum gospodarowania odpadami. To będzie odpowiedź nie tylko na potrzeby miasta, ale chciałbym, by w przyszłości była to też oferta skierowana do gmin Subregionu Zachodniego. Ta inwestycja ma zagwarantować mieszkańcom stabilizację cen za odbiór odpadów i stabilizację procesu odbioru odpadów. Częściowo nasze działania pozwolą na zabezpieczenie miasta w ciepło, a wodór wykorzystywany będzie do zasilania miejskich autobusów – tłumaczy prezydent Kuczera.

W czerwcu tego roku powstanie koncepcja Centrum Zielonej Energii w Rybniku wraz z szacunkowym kosztorysem i harmonogramem działań – zapowiada UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. M. Koczy

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu