Według przekazanych przez Port Czystej Energii (PCE) danych, mieszkańcy pozytywnie oceniają powstanie Portu Czystej Energii w Gdańsku. 91% jest zdania, że budowa portu to potrzebna inwestycja. Nastąpił wzrost poparcia dla budowy PCE – w badaniu z 2022 r., jego budowę poparło 74% ankietowanych, zaś 25 % nie miało zdania.
Port Czystej Energii ograniczy ilość trafiających na składowisko odpadów
Badanie przeprowadzono w kwietniu i maju 2024 r. na grupie ponad tysiąca osób w wieku od 18 lat.
– Od początku budowy Portu Czystej Energii dużą uwagę przywiązujemy do komunikacji z mieszkankami i mieszkańcami Gdańska. Pierwsze dyskusje dotyczące powstania instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych w tej części Pomorza toczyły się już blisko 18 lat temu. Za nami wiele lat opowiadania o tym czym są i jak działają instalacje termicznego przekształcania odpadów komunalnych i jakie niosą za sobą korzyści, odczuwalne zarówno bezpośrednio w naszych domach, jak i dla środowiska. Wraz z Zakładem Utylizacyjnym, od 2014 roku, prowadzimy i czynnie uczestniczymy w obradach tzw. Rady Interesariuszy, która jest społeczną platformą wymiany bieżących informacji i doświadczeń w zakresie planowania, koordynacji i realizacji działań inwestycyjnych związanych z gospodarką odpadami w naszych spółkach – powiedział Sławomir Kiszkurno, prezes zarządu PCE.
Jak poinformował PCE, 87% badanych uważa, że PCE przyczyni się do zmniejszenia ilości odpadów trafiających na składowisko. Zgodnie z obowiązującym prawem, w roku 2035 na składowiska będzie mogło trafić nie więcej niż 10% ogółu zebranych w gminach odpadów komunalnych. Port Czystej Energii ma ograniczyć, a następnie wyeliminować składowanie odpadów komunalnych poprzez działalność polegającą na termicznym przekształcaniu nienadających się do recyklingu odpadów.
Mniej zużywanego węgla i mniejsza emisja zanieczyszczeń…
75% badanych uważa, że gdańska instalacja przyczyni się do zmniejszenia zużycia węgla do produkcji energii oraz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza. Według przekazanej informacji, port przystosowano do najnowszych wytycznych BAT (Best Available Techniques) dla spalania odpadów. Wyposażony jest w wysokosprawny i wieloetapowy system oczyszczania spalin, spełniający najwyższe środowiskowe standardy.
Instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych będzie jednocześnie elektrociepłownią. Powstawać tam będzie energia elektryczna oraz ciepło systemowe. Energia zostanie „zawrócona” do mieszkańców zgodnie z zasadami gospodarki cyrkularnej. Zdaniem PCE, badanie wskazuje na czym warto skupić się w kolejnych latach, aby sukcesywnie zwiększać świadomość mieszkańców Gdańska w kontekście roli PCE w gminnym systemie gospodarowania odpadami oraz wpływie instalacji na samowystarczalność i bezpieczeństwo energetyczne Gdańska oraz regionu. Wyniki badania dostępne są na stronie internetowej.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. Jan Bielawski