Poprawa efektywności

Poprawa efektywności energetycznej Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przekaże prawie 9,8 mln zł na poprawę efektywności energetycznej. Wsparcie dotyczy dziewięciu budynków Centrum Onkologii w Bydgoszczy (CO). Kwota dofinansowania stanowi do 95% kosztów kwalifikowanych. Umowa została podpisana 29 sierpnia. Zakończenie prac przewidziano na koniec przyszłego roku – poinformował NFOŚiGW.

Poprawa efektywności energetycznej to szansa na oszczędności

Projekt „Poprawa efektywności energetycznej Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy” ma na celu trwałe zmniejszenie zużycia energii. Chodzi zarówno o ograniczenie zużycia energii cieplnej, jak i elektrycznej.

– Poprzez poprawę efektywności energetycznej dziewięciu budynków należących do Centrum Onkologii obok regularnych oszczędności energetycznych zyskają także poprawę warunków opieki nad pacjentami. Szpital będzie mógł liczyć na obniżenie opłat za korzystanie z energii, a wykonywanie czynności służbowych w budynkach poddanych termomodernizacji będzie bardziej komfortowe i bezpieczne dla pracowników szpitala. Dodatkowo termomodernizacja pomoże w walce o czyste powietrze. Między innymi dzięki energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych – stwierdził Artur Michalski, wiceprezes Zarządu NFOŚiGW.

Projekt termomodernizacji obejmuje następujące budynki. To Logistyka – budynek nr 16 i Zaplecze Techniczne Zakładu Medycyny Nuklearnej – budynek nr 17. Jest tu Zakład Profilaktyki i Promocji Zdrowia – budynek nr 18 oraz Hotel Pozyton – budynek nr 23. Projektem objęty jest także Łącznik Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia – budynek nr 27 i Zakład Medycyny Nuklearnej – budynek nr 28. Do termomodernizacji zakwalifikowano również Park Aktywnej Rehabilitacji i Sportu – budynek nr 41 oraz Diagnostykę Obrazową – budynek nr 13. Dotyczy to także Trafostacji (budynek nr 15) i Głównego Zespołu – wyliczył NFOŚiGW.

Czego dotyczy termomodernizacja bydgoskiego centrum onkologii?

Jak przekazał Fundusz, termomodernizacja CO to przede wszystkim docieplenie ścian zewnętrznych, stropów i stropodachów. Zakres działań przewiduje również wymianę okien i drzwi oraz oświetlenia na ledowe. Zmodernizowana zostanie instalacja centralnego ogrzewania. Prace będą polegały na wymianie grzejników i regulacji hydraulicznej instalacji oraz montażu zaworów regulacyjnych. Pojawi się także instalacja fotowoltaiczna. Przewidziano również wdrożenie systemu zarządzania energią BMS.

Dzięki temu przedsięwzięciu zmniejszenie zużycia energii pierwotnej w budynkach publicznych wyniesie 4157,61 GJ rocznie. Ilość wytworzonej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych to 147,66 MWh w skali roku. Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych wyniesie 1264,10 t – twierdzi NFOŚiGW.

Umowa została podpisana 29 sierpnia 2023 r. w CO. Podpisali ją Artur Michalski, wiceprezes Zarządu NFOŚiGW, oraz przedstawiciel beneficjenta – prof. Janusza Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii. W uroczystości wzięli udział również Mirosław Stawicki, dyrektor ds. logistyki, oraz Anna Kasprowicz – dyrektor ds. ekonomicznych.

Na podstawie: gov.pl

fot. NFOŚiGW

 

Artykuły i aktualności