Zespół Szkół Społecznych w Białymstoku (ZSS) przejdzie gruntowną modernizację energetyczną. Wsparcie w wysokości 2,6 mln zł w formie dotacji przekaże beneficjentowi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Poprawa efektywności energetycznej będzie kosztowała 3,2 mln zł – poinformował NFOŚiGW.
Co obejmą prace termomodernizacyjne?
Jak wyjaśnił NFOŚiGW, dzięki środkom z dotacji będzie możliwe m.in. docieplenie stropu nad ostatnią kondygnacją w przestrzeni dachowej i dobudowanie szklanego atrium. To będzie stanowiło dodatkową izolację ścian zewnętrznych pierwszej kondygnacji budynku. Wykonane zostaną także ocieplenie ścian od strony wewnętrznej przy zastosowaniu technologii nieinwazyjnych i remont instalacji centralnego ogrzewania. Ujęta w tym będzie wymiana grzejników oraz montaż armatury wraz z regulacją hydrauliczną instalacji.
Równolegle zamontowane zostanie nowe energooszczędne oświetlenie połączone z elektronicznym systemem sterowania. Podwyższeniu standardu energetycznego posłużą również montaż instalacji fotowoltaicznej i wykonanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła.
Przedsięwzięcie jest finansowane w ramach projektu grantowego realizowanego z I osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020, działania 1.3 Zmniejszenie emisyjności gospodarki. Beneficjentem jest Fundacja Edukacji „Fabryczna 10” w Białymstoku – poinformował NFOŚiGW.
Poprawa efektywności energetycznej ZSS w Białymstoku to korzyści nie tylko proekologiczne
Jak wyjaśnił NFOŚiGW, realizacja inicjatywy przyniesie efekty proekologiczne w postaci m.in. zmniejszenia zużycia energii pierwotnej i końcowej. Skutkiem tego będzie również spadek emisji gazów cieplarnianych. W dalszej perspektywie zmniejszy się zużycie energii cieplnej i elektrycznej, co bezpośrednio przełoży się na długofalowe oszczędności finansowe. Termomodernizacja pozytywnie wpłynie na komfort pracy zespołu pedagogicznego oraz uczniów. Polepszą się estetyka, jakość i funkcjonalność budynku oraz jakość powietrza.
Umowę o dofinansowanie podpisano 1 sierpnia br. w Białymstoku. Podpisali ją Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW, Artur Wnuk, prezes Fundacji Edukacji „Fabryczna 10” i Paulina Kaszuba, wiceprezes Zarządu ds. finansów Fundacji Edukacji „Fabryczna 10”.
Na podstawie: gov.pl
fot. NFOŚiGW