Aby w pełni wykorzystać potencjał pomp ciepła w budynkach jednorodzinnych, należy spełnić trzy warunki – podała Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Urządzenia muszą zapewniać użytkownikom komfort cieplny, być konkurencyjne cenowo oraz nie obciążać systemu elektroenergetycznego. Przedstawiono najnowszy raport Europejskiego Centrum Czystego Powietrza (ECAC) − „Pompy ciepła przyjazne dla odbiorców i dla systemu elektroenergetycznego”.
Pompy ciepła – co należy zrobić, by wykorzystać ich potencjał?
W raporcie analizie poddano:
- Koszty eksploatacji pomp ciepła, przy uwzględnieniu najbardziej popularnych taryf na energię elektryczną. Najkorzystniejsza dla posiadaczy pomp ciepła ma być taryfa trzystrefowa (G13).
- Komfort cieplny w budynkach o różnym standardzie energetycznym. Założono, że pompa ciepła pracuje w sposób elastyczny. Urządzenie dostosowuje się do aktualnych warunków w systemie elektroenergetycznym, a także cen energii na rynku hurtowym. Analiza miała potwierdzić, że pompy ciepła mogą pracować elastycznie bez utraty komfortu cieplnego. Dotyczy to również budynków o przeciętnym standardzie energetycznym.
- Opłacalność modelowej taryfy dynamicznej dla użytkowników pomp ciepła. Sprawdzono, która zapewnia najlepsze dopasowanie pracy pomp ciepła do warunków w systemie elektroenergetycznym, a jednocześnie pozwala uzyskać oszczędności na rachunku za energię elektryczną oraz chroni odbiorców przed nadmiernymi skokami cen.
− Pompy ciepła mogą odegrać istotną rolę w spełnieniu nowych norm jakości powietrza, wynikających z rewizji dyrektywy AAQD. Obniżenie dopuszczalnych stężeń pyłów o połowę jest kluczowe z perspektywy ochrony zdrowia publicznego i wymaga stosowania urządzeń grzewczych, które minimalizują emisję szkodliwych substancji – powiedział Łukasz Adamkiewicz, prezes Zarządu ECAC.
− Nasze badania jasno pokazują, że nawet w budynkach o przeciętnym standardzie energetycznym pompy ciepła mogą pracować elastycznie bez utraty komfortu cieplnego odbiorców, dostosowując swoją pracę nie tylko do warunków atmosferycznych, ale także do funkcjonowania systemu elektroenergetycznego – uważa Paweł Lachman, prezes zarządu PORT PC.
Rekomendacje ECAC dotyczące stosowania pomp ciepła
W raporcie sformułowano rekomendacje. Zdaniem ECAC, bardzo ważne jest, by cała polityka publiczna była oparta na rzetelnej i kompleksowej komunikacji. Należy powszechnie informować o zaletach pomp ciepła w budynkach i perspektywach rozwojowych tej technologii. Wspomniano także o przewidywanych wzrostach cen paliw kopalnych w związku z wprowadzeniem opłat w ramach EU ETS2.
Obecnie najkorzystniejsza dla posiadaczy pomp ciepła, a oferowana jedynie przez Tauron, jest taryfa trójstrefowa. Powinna stać się standardem u wszystkich dostawców – uważa ECAC. Istotna jest również konstrukcja taryf dynamicznych. Powinny one dawać odbiorcom energii zabezpieczenie przed ekstremalnym wzrostem cen. Pełen raport można znaleźć na stronie internetowej.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)