Pompa ciepła

Pompa ciepła w zabytkowym kościele

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOŚiGW) poinformował, że w bazylice pw. Świętego Mikołaja w Gdańsku zakończyło się przedsięwzięcie, dzięki któremu w świątyni będzie cieplej i bardziej proekologicznie.

Ta proekologiczna zmiana jest wynikiem zamontowania w kościele pompy ciepła o mocy 29 kW – wskazuje WFOŚiGW.

Pompa ciepła z pożyczką z WFOŚiGW w Gdańsku

Jak podaje wojewódzki fundusz, przed rozpoczęciem inwestycji do ogrzewania kościoła wykorzystywany był przestarzały system nadmuchowy, który ogrzewano piecem olejowym. System ten był jednak niewydolny, a koszty użytkowania wzrastały z roku na rok. W dodatku nieefektywne i przestarzałe ogrzewanie negatywnie wpływało na zgromadzone w kościele zabytkowe obrazy i drewniane wyposażenie.

W wyniku przeprowadzonej inwestycji w kościele zamontowana została pompa ciepła o mocy 29 kW. Dzięki temu zmniejszyła się emisja szkodliwych substancji do atmosfery – dwutlenku węgla, pyłów, dwutlenku siarki, tlenku azotu, tlenku węgla – podkreśla WFOŚiGW. W kościele będzie też cieplej, choć będzie to odczuwalne dopiero zimą. Co szczególnie ważne dla opiekunów bazyliki, proces ogrzewania został uproszczony i całkowicie zautomatyzowany.

Ogrzewanie podłogowe zamontowane zostało w podeście pod ławkami. Wcześniej ciepłe powietrze gromadziło się w górnej części monumentalnej świątyni. Ogrzewanie kościoła rozpoczniemy już wczesną jesienią, aby utrzymać w kościele stałą temperaturę i wilgotność. Nowe ogrzewanie oczywiście nie spowoduje, że w kościele będzie ciepło jak w mieszkaniu. Nie możemy dopuścić, aby tak wysoka temperatura niszczyła zabytki w kościele. Mamy nawet górną granicę temperatury wyznaczoną przez konserwatora, ale z pewnością przebywanie w kościele w okresie zimowym będzie znacznie bardziej komfortowe – mówi o. Michał Osek, syndyk klasztoru.

Jak podkreśla WFOŚiGW, kościół pw. św. Mikołaja to jedna z najpiękniejszych gdańskich budowli. We wnętrzu znajduje się bogate wyposażenie w stylu gdańskiego baroku oraz starsze zabytki gotyckie. Dzięki zmniejszeniu wahań temperatury i wilgotności powietrza, bezcenne zabytki znajdują się w bardziej odpowiednim dla nich środowisku.
Koszt przedsięwzięcia wyniósł prawie 190 tys. zł, a WFOŚiGW wsparł to przedsięwzięcie pożyczką w wysokości 120 tys. zł.

Na podstawie wfos.gdansk.pl

fot. archiwum klasztoru Dominikanów

partner merytoryczny