Pompa ciepła

Pompa ciepła – sposób na pogodową zmienność

Na długoterminowe prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGiW), które przewidują, że podczas tegorocznego lata Polskę nawiedzać będą fale upałów, przeplatane dniami chłodniejszymi powołała się firma Sunday Polska. Synoptycy przewidują znaczne wahania temperatur – zwraca uwagę firma i podpowiada, że rozwiązaniem pogodowej zmienności jest pompa ciepła, która przy spełnieniu odpowiednich wymagań, oprócz ogrzewania może również być stosowana do chłodzenia pomieszczeń. Firma dodaje, że jej zastosowanie pozwoli otrzymać – w ramach programu „Czyste Powietrze” – dotację w wysokości do 37 tys. zł.

Pompa ciepła może zastąpić klimatyzator

Utrzymanie stałej, komfortowej temperatury w domu jest niezmiernie ważne – podkreśla Sunday Polska i zwraca uwagę, że pompa ciepła to zaawansowane urządzenie grzewcze, które pozwala osiągnąć odpowiednie warunki termiczne. Wykorzystuje niskotemperaturową energię zakumulowaną np. w powietrzu lub gruncie do zasilania instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Urządzenie jest wszechstronne – zachwala firma – latem odbiera ciepło z pomieszczeń, a zimą je nagrzewa. W zależności od rodzaju zabudowy, pompa ciepła może z powodzeniem zastąpić klimatyzator, ale warto pamiętać, że są pomieszczenia i lokale, w których tradycyjna klimatyzacja działa bardziej efektywnie – zaznacza jednak Sunday Polska.

Pompy ciepła wykorzystują 75% energii pochodzącej ze środowiska naturalnego, pozostałe 25% zapewnia energia elektryczna. Posiadanie lub zamontowanie instalacji fotowoltaicznej pozwala na całkowicie proekologiczną pracę pomp, które regulują temperaturę przez cały rok i przyczyniają się do oszczędności na ogrzewaniu i prądzie. – Montaż pompy ciepła idealnie uzupełnia inwestycję w panele fotowoltaiczne. Obydwie technologie współpracują ze sobą, dzięki czemu użytkownicy oszczędzają zarówno na rachunkach za prąd, jak i za ogrzewanie. Obecnie, jest to najtańsza metoda ogrzewania domu i wody – mówi Piotr Szczerbiak, menadżer produktu – pompy ciepła w Sunday Polska.

Pompa ciepła z instalacją fotowoltaiczną i wsparciem finansowym

Firma przekonuje, że wydatki na montaż instalacji fotowoltaicznych czy pomp ciepła można obniżyć przez skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej lub z programów umożliwiających uzyskanie dotacji. Właściciele domów jednorodzinnych, którzy zakończyli inwestycje mogą odliczyć koszty termomodernizacji budynku od podatku dochodowego.

Przy okazji Sunday Polska wskazuje, że w ramach programu „Czyste Powietrze” zaszły zmiany. Od przyszłego roku nie będzie możliwe już uzyskanie dotacji przy wymianie kotła węglowego klas od 1 do 4 zakupionego do 2017 r. Bez zmian pozostaje jednak wymiana węglowego źródła ciepła na proekologiczne. To idealny moment na inwestycję w pompy ciepła, które pozwolą otrzymać dotacje – zachęca firma.

Ponadto, w drugiej połowie roku, zgodnie z zapowiedziami rządu, wystartuje trzecia edycja programu „Mój Prąd”, w której można otrzymać dotację do 5 tys. złotych na montaż fotowoltaiki o mocy do 50 kW. Dzięki programowi powstało już 220 tys. mikroinstalacji, które wytwarzają dodatkowe 1,2 TWh ekologicznej energii.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Sunday Polska

reklama

reklama

 

partner merytoryczny