W ramach podpisanej umowy pomiędzy Narodowym a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie do tego ostatniego trafi 50 mln zł na realizację drugiej edycji Programu PROSUMENT. Kwota ta pozwoli na montaż w Zachodniopomorskiem tysiąca nowych instalacji odnawialnych źródeł energii.
– Pierwsza pula środków, jaką udało nam się rozdysponować w województwie zachodniopomorskim, to 22 mln zł. W drugiej edycji będzie to 50 mln zł – powiedział Jacek Chrzanowski, prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie. Zaznaczył on, że na Pomorzu Zachodnim powstaje wiele instalacji wykorzystujących OZE: – To biogazownie, farmy fotowoltaiczne, a także farmy wiatrowe. Prezes Chrzanowski poinformował też, że zamontowane w ramach pierwszej edycji Programu mikroinstalacje OZE zostały zaprojektowane na potrzeby własne beneficjentów.
Na rosnącą rolę energetyki obywatelskiej uwagę zwrócił Norbert Obrycki, przewodniczący Senackiego Zespołu Energii Odnawialnej. – Bardzo ważne jest, by Polacy, w ramach energetyki obywatelskiej, mogli decydować o swoim źródle energii, a także by mogli być jednocześnie producentami i konsumentami wytwarzanej energii.
Osoby zainteresowane Programem PROSUMENT na fachowe wsparcie mogą liczyć w dwóch Punktach Obsługi Programu – w Szczecinie i Koszalinie. WFOŚiGW w Szczecinie planuje uruchomienie trzech kolejnych punktów: w Świnoujściu, Kołobrzegu oraz Szczecinku. – Mam nadzieję, że dzięki współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej uda się zbudować sieć takich punktów w całym kraju – powiedział Krystian Szczepański, zastępca prezesa Zarządu NFOŚiGW.
Rozpoczęcie naboru wniosków w ramach drugiej edycji Programu PROSUMENT w WFOŚiGW w Szczecinie jest zaplanowane na listopad br.













