Ze wsparciem na OZE

Pomorskie gminy ze wsparciem na OZE

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego (UMWP) informuje, że produkcja energii ze źródeł odnawialnych (OZE) staje się na Pomorzu coraz popularniejsza.

Na dowód tego UMWP podaje, że kolejne instalacje solarne, fotowoltaiczne i kotły na biomasę powstaną m.in. w gminach Lipusz, Starogard Gdański, Lubichowo i Czersk.

Inwestycje w OZE zostaną dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO). Umowy o dofinansowaniu inwestycji zostały podpisane 26 września 2018 r. w Starogardzie Gdańskim. Wartość tych umów opiewa na ponad 37 mln zł. Jak zaznacza UMWP, wszystkie projekty uzyskały najwyższy możliwy poziom dofinansowania, wynoszący 85% kosztów. Oznacza to, że gminy otrzymają z RPO dofinansowanie w wysokości ok. 29 mln zł.

Ze wsparciem na OZE – pomorskie gminy i środki z RPO

W gminach Starogard Gdański oraz Bobowo zostanie zamontowanych 349 instalacji OZE – informuje UMWP. Będą to kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne lub kotły na biomasę, w zależności od specyfiki danego gospodarstwa domowego. W projekcie w OZE wyposażonych zostaną 222 gospodarstwa domowe. Łącznie, wszystkie instalacje pozwolą wyprodukować prawie 2,5 MW czystej i proekologicznej energii. Dzięki temu zmniejszyć się ma też emisja gazów cieplarnianych (o ok. 850 ton CO2).

Z kolei w 127 budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej w Lipuszu i Nowej Karczmie zostaną zamontowane instalacje fotowoltaiczne wraz z systemem zarządzania energią i grzałką – podaje UMWP. Zastosowanie znajdą tam również dwa kotły na biomasę. Podobnie będzie w gminach Kaliska i Stara Kiszewa, gdzie w 59 budynkach mieszkalnych i publicznych zastosowanie znajdzie OZE.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu w gminie Kościerzyna w budynkach mieszkalnych zainstalowane zostaną kolektory słoneczne (129 sztuk). Oprócz tego powstanie 100 instalacji fotowoltaicznych. Łączna produkcja energii wyniesie ponad 1 MW. Mniejsza emisja zanieczyszczeń do atmosfery pozwoli na poprawę stanu powietrza nie tylko na terenie gminy, ale i w regionach sąsiednich. Produkowany z odnawialnych źródeł prąd będzie przeznaczony tylko i wyłącznie na potrzeby lokalne. Pozwoli to na zmniejszenie zależności regionu od zewnętrznych producentów energii – wskazuje UMWP.

Przy okazji urząd marszałkowski podkreśla, że dotychczas, ze środków RPO, w ramach obecnej perspektywy finansowej, na inwestycje związane z OZE pomorskie gminy otrzymały ponad 80 mln zł.

Na podstawie pomorskie.eu

fot. sozosfera.pl