Polski grafen

Polski grafen zwiększy efektywność fotowoltaiki

Laboratorium spółki Euro Com Project zbadało i opatentowało możliwości użycia polskiego grafenu w modułach fotowoltaicznych. Wynalazek ma zrewolucjonizować rynek energetyki słonecznej.

Rozwiązanie polegające na użyciu wysokosprawnych ogniw fotowoltaicznych wraz z elektrodą grafenową obniżyć ma koszty produkcji 1 kWh nawet o połowę.

Efektywność paneli fotowoltaicznych zwiększy się dzięki polskiemu grafenowi

Według autorów patentu obecna technologia fotowoltaiczna jest już na granicy rentowności. Wynalazek ma znacząco zwiększyć wydajność modułu fotowoltaicznego, a w konsekwencji elektrowni słonecznej. Innowacyjne na skalę światową rozwiązanie daje szansę na zmianę dotychczasowego postrzegania energetyki słonecznej jako mało wydajnej i stosunkowo drogiej – informują innowatorzy.

Mogileńska spółka Euro Com Project opracowała sposoby aplikacji warstwy grafenu w krzemowych ogniwach fotowoltaicznych. Zastosowanie materiału dwuwymiarowego stworzyło nowe możliwości zwiększenia sprawności ogniw, przewyższające nawet oczekiwania. Co istotne, wyprodukowane z takich ogniw moduły będzie można w szczególności instalować w regionach bardzo gorących, w których z uwagi na wysoką temperaturę efektywność paneli fotowoltaicznych znacząco spadała.

Projekt ten można śmiało określić jako przełomowy. Technologia PVGRAF jest szansą na zrewolucjonizowanie światowej branży odnawialnych źródeł energii przy udziale polskiego grafenu i polskiej myśli technologicznej i może stać się naszym hitem eksportowym – mówi Dariusz Zamroczyński współtwórca projektu.

Opatentowany wynalazek to wynik wieloletniego poszukiwania rozwiązania przez spółkę, która ma już na swoim koncie kilka patentów wdrożonych do komercjalizacji. Owocem wspólnej pracy naukowców i działu R&D jest możliwość użycia polskiego grafenu na przemysłową skalę w całej branży odnawialnych źródeł energii. Spółka nie tylko opatentowała technologię, ale posiada już ogniwa krzemowe pokryte elektrodą grafenową o nazwie PVGRAF. Pierwsze na świecie ogniwa 156mm x 156mm pokryte jednoatomową warstwą grafenu zostały już przetestowane pod kątem wydajności i stabilności pracy.

Tak zwany etap komercjalizacji materiału, czyli wdrożenia do produkcji i sprzedaży, powinien zakończyć się w połowie 2018 roku. Będziemy wówczas chcieli zaprezentować grafenowe moduły wykonane w technologi PVGRAF z udziałem ogniw Mono Perc i HJT jak i całą linię produkcyjną, która na te potrzeby została zaprojektowana – mówi Łukasz Nowiński współtwórca projektu.

Proponowane rozwiązanie poprawi również trwałość krzemowego ogniwa fotowoltaicznego, gdyż grafen nie ulega korozji. Należy się tylko cieszyć, że zostało to zaproponowane i będzie realizowane przez polskie firmy – komentuje dr inż. Stanisław Pietruszko, prezes Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Euro Com Project

fot. Euro Com Project

partner merytoryczny

reklama

 

partner medialny