Polska bez węgla

Polska bez węgla? 76% Polaków na tak!

Greenpece Polska, powołując się na najnowsze badanie Kantar, podało, że 76% Polaków chce Polski bez węgla w 2030 r. Jak zaznacza organizacja ekologiczna, wysokie lub bardzo wysokie poparcie dla odejścia od węgla utrzymuje się wśród wyborców PiS, PO, PSL, Wiosny, Nowoczesnej, Kukiz’15 i SLD.

Badania opinii publicznej pokazują ogromne poparcie społeczne dla odejścia Polski od węgla. To poparcie systematycznie rośnie – od 69% w listopadzie ubiegłego roku do 76% dzisiaj – zaznacza Greenpeace Polska. Według najnowszego badania Kantar właśnie tylu Polaków chce Polski bez węgla w 2030 r. Za odejściem od „czarnego złota” do tego czasu opowiada się 91% wyborców PO, 91% wyborców Wiosny, 89% wyborców Nowoczesnej, i 84% wyborców SLD. Takiego samego zdania jest 76% wyborców PSL, 65% wyborców Kukiz’15 oraz 55% wyborców PiS.

Polska bez węgla – do 2030 r. musimy zredukować emisje CO2 prawie o połowę

Wyborcy wypowiedzieli się jasno: zdecydowana większość zwolenników największych partii politycznych oczekuje szybkiego odejścia od węgla. Tak silny głos społeczeństwa nie może zostać zignorowany. Odejście od gospodarki opartej na węglu powinno stanowić poważną pozycję w programach wyborczych w tegorocznych wyborach – komentuje Marek Józefiak z Greenpeace.

Z wydanego jesienią ubiegłego roku raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu (IPCC) wynika, że aby zatrzymać zbliżającą się wielkimi krokami katastrofę klimatyczną do 2030 r. musimy zredukować emisje CO2 prawie o połowę. Aby było to możliwe, wszystkie kraje Unii Europejskiej (UE), a więc także Polska, muszą odejść do tego czasu od spalania węgla – podkreśla organizacja ekologiczna.

Ekolodzy podają też przykład państw z UE, takich jak Belgia i kraje bałtyckie, które już teraz nie maja na swoim terenie elektrowni węglowych. Jednocześnie Greenpeace Polska wskazuje, że szereg innych krajów ogłosiło mniej lub bardziej ambitne plany odejścia od tego paliwa. Zrobiły tak m.in. Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Francja, Austria i Portugalia. O planie odejścia od węgla debatują na wysokim szczeblu Słowacy i Węgrzy. Tymczasem w Polsce nie ma planów odejścia od węgla, a emisje CO2 – zamiast maleć – rosną. W 2018 r. zwiększyły się o 3,5%, podczas gdy średnio w całej UE zmalały o 2,5%.

Wzrost emisji gazów cieplarnianych w Polsce to efekt nieodpowiedzialnej polityki rządu w sprawie zmiany klimatu. To duży wzrost, jeśli zauważyć, że przy utrzymaniu takiego trendu emisje Polski w ciągu 20 lat by się podwoiły! Tymczasem Polki i Polacy wyraźnie opowiadają się za ochroną klimatu. Jest wiele spraw, które nas dzielą, ale jest też ta, która nas łączy: poparcie dla szybkiego odejścia od węgla. Politycy nie mogą tego dłużej ignorować – podkreśla Marek Józefiak.

Na podstawie www.greenpeace.org

fot. sozosfera.pl

reklama

reklama

 

reklama