Największa pływająca farma wiatrowa – Hywind Tampen

Następca norweskiego tronu – Książę Koronny Haakon oficjalnie otworzył należącą do firmy Equinor elektrownię wiatrową – Hywind Tampen. To największa na świecie pływająca farma wiatrowa. Energia z morskiego wiatru zostanie wykorzystana po raz pierwszy na świecie do zasilenia norweskich złóż Gullfaks i Snorre. Jak wskazała firma działanie to przyczyni się do redukcji emisji CO2 do atmosfery.

Pionierski projekt, mający ograniczyć emisję CO2

– Farma wiatrowa Hywind Tampen jest pionierskim projektem, który przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 aż o 200 000 ton rocznie. Ta odważna inwestycja wyznacza kierunek rozwoju nowych rozwiązań technologicznych w obszarze odnawialnych źródeł energii w Norwegii i na świecie. Dzięki temu projektowi bezpośrednio przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego, co ma dla nas kolosalne znaczenie. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia farmy Hywind Tampen. Jest to ogromny krok w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, z którego możemy być wszyscy dumni – powiedział Kjetil Hove, wiceprezes wykonawczy norweskiego szelfu kontynentalnego w Equinor.

Farma wiatrowa Hywind Tampen składa się z 11 turbin wiatrowych, które powstały dzięki opracowanej przez Equinor koncepcji. Hywind Tampen ma moc 88 MW, dzięki czemu pokryje ok. 35% rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną na pięciu platformach. Chodzi o znajdujące się w Norwegii platformy Snorre A i B oraz Gullfaks A, B i C. Farma wiatrowa Hywind Tampen jest całkowicie zarządzana przez Equinor w Bergen.

Pływająca farma wiatrowa z dofinansowaniem z dwóch źródeł

Projekt przeszedł 5-letnią drogę od powstania koncepcji do jego oficjalnego otwarcia. 60% wartości inwestycji zostało w Norwegii, dzięki kontraktom udzielonym tamtejszym firmom. Przełożyło się to bezpośrednio na utworzenie nowych miejsc pracy i rozwój lokalnych firm. Efektem jest także wyznaczenie nowego kierunku rozwoju technologii odnawialnych źródeł energii (OZE) dla przyszłych projektów związanych z budową pływających morskich farm wiatrowych.

– Dzisiejszy dzień stanowi kamień milowy dla nas i dla rozwoju pływających farm wiatrowych. Dzięki Hywind Tampen udowodniliśmy, że możemy zaplanować, zbudować i uruchomić dużą, pływającą morską farmę wiatrową na Morzu Północnym. Zdobyte doświadczenia wykorzystamy do dalszego doskonalenia i skalowania tej technologii w Norwegii i na świecie. Zamierzamy budować jeszcze większe projekty pływających farm, obniżać ich koszty i budować nowy przemysł w oparciu o doświadczenia przemysłu naftowego i gazowego – podkreślił Siri Kindem, szef działu OZE w Equinor.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Enova i norweskiego biznesowego funduszu NoX w wysokości 2,3 mld i 566 mln koron norweskich. Wsparcia udzielomno w celu rozwoju technologii w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i redukcji szkodliwych emisji.

Koszty projektu są o 35% niższe, w przeliczeniu na zainstalowaną moc MW, w porównaniu z kosztami projektu Hywind Scotland. Była to pierwsza na świecie pływająca morska farma wiatrowa.

Hywind Tampen – pierwsza pływająca farma wiatrowa w Norwegii

Jak już wskazano Hywind Tampen ma moc systemową 88 MW. Ta pływająca farma wiatrowa znajduje się ok. 140 km od brzegu na wodach o głębokości od 260 do 300 m. Elektrownia ta rozpoczęła produkcję energii w III kwartale 2022 r. i jest w pełni operacyjna od sierpnia 2023 r.

Turbiny są zamontowane na pływających konstrukcjach ze wspólnym systemem zakotwiczenia. Hywind Tampen to pierwsza pływająca farma wiatrowa w Norwegii, pokazująca możliwości produkcji energii odnawialnej na norweskim szelfie kontynentalnym.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Equinor

Partner Portalu

Partner Portalu