Instalacja fotowoltaiczna

PIR i instalacja fotowoltaiczna

Pomorska Izba Rolnicza (PIR) z siedzibą w Pruszczu Gdańskim jest jednym z podmiotów, które zdecydowały się skorzystać z kompleksowej oferty Energi Obrót w zakresie poprawy efektywności energetycznej. Poprawa ta polega na budowie instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu powstała instalacja fotowoltaiczna o łącznej mocy 10 kWp, która została równo podzielona na dwie mniejsze o mocy 5 kWp każda. Pierwsza z nich została zamontowana na dachu budynku PIR, a druga na gruncie obok wspomnianego budynku.

Instalacja fotowoltaiczna – oszczędności i edukacja

Instalacja fotowoltaiczna, na którą składają się 24 panele fotowoltaiczne zasilać będzie siedzibę PIR, zmniejszając rachunki za prąd (rocznie nawet o kilkadziesiąt procent) – zaznacza Energa. Izba chce także wykorzystać tę technologię jako element ścieżki edukacyjnej o nazwie „Odnawialne Źródła Energii – Energia Słońca”. Dzięki niej, zarówno zrzeszeni w PIR właściciele gospodarstw rolnych, jak też uczniowie pobliskiego Zespołu Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących, będą mogli poznać bliżej ten dynamicznie rozwijający się segment energetyki prosumenckiej – podkreśla Energa i dodaje, że 1 września 2020 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w całej Polsce wyniosła 2528,371 MW i była większa o 267,024 MW niż miesiąc wcześniej.

Przy okazji, dla porównania Energa wskazuje, że wg raportu Urzędu Regulacji Energetyki z marca br., do grudnia 2019 r. łączna moc zainstalowana w mikroinstalacjach fotowoltaicznych wyniosła 990,506 MW.

Ścieżka edukacyjna wyjaśnia zarówno działanie technologii fotowoltaicznej, jak i zasady oraz wymogi montażu paneli, a także przybliża płynące z tego korzyści. Jej treści opracowane zostały wspólnie z ekspertami z Energi Obrót.

Na podstawie media.energa.pl

fot. Energa

reklama

reklama

 

partner merytoryczny