Pilotażowa instalacja fotowoltaiczna

Pilotażowa instalacja fotowoltaiczna na siedzibie PGNiG

Pilotażowa instalacja fotowoltaiczna jeszcze w te wakacje powstanie na dachu siedziby Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) w Warszawie. To – jak podkreśla PGNiG – jeden z elementów działań spółki w kierunku rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE).

Pilotażowa instalacja fotowoltaiczna elementem zwrotu w kierunku OZE

W ostatnich tygodniach przedstawiliśmy plany Grupy Kapitałowej PGNiG związane ze zwrotem w kierunku rozwoju segmentu zielonej energii. Dziś mogę powiedzieć – od słów do czynów. Wybraliśmy właśnie wykonawcę pierwszej instalacji OZE, która powstanie na dachu jednego z budynków naszej siedziby głównej w Warszawie. A to dopiero początek – mówi Jerzy Kwieciński, prezes Zarządu PGNiG.

Pilotażowa instalacja fotowoltaiczna będzie miała moc ok. 50 kWp. Wykonawcą została firma ML SYSTEM.

Nasz zielony zwrot zaczynamy od siebie – od działań wewnętrznych. Docelowo chcemy wykorzystać, pod instalację paneli fotowoltaicznych, grunty i dachy w całej Grupie Kapitałowej – podkreśla Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG ds. Rozwoju.

Na terenach należących do Grupy Kapitałowej PGNiG zidentyfikowano ponad 60 ha gruntów i ok. 125 tys. m2 powierzchni dachowej pod instalację fotowoltaiki. – Szacujemy, że na tym obszarze zainstalujemy 40 MW mocy – dodaje wiceprezes Sekściński.

Nawet do 4 mld zł na segment OZE

W ciągu najbliższych kilku lat PGNiG zamierza przeznaczyć nawet do 4 mld zł na zbudowanie segmentu OZE. Docelowo, pozwoli to osiągnąć moc wytwórczą na poziomie nawet 900 MW, przez co PGNiG stanie się jednym z wiodących wytwórców energii z OZE w Polsce – zaznacza spółka.

Zielony zwrot PGNiG obejmuje także rozwój takich paliw alternatywnych, jak wodór i biometan. W tym obszarze – jak zaznacza spółka – trwają m.in. zawansowane prace dotyczące budowy badawczej stacji tankowania pojazdów wodorem. Pierwszy taki obiekt powstanie na warszawskiej Woli, a termin oddania go do użytku to październik 2021 r.

Na podstawie informacji nadesłanej przez PGNiG

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

 

partner merytoryczny