Szkolny autobus elektryczny

Pierwszy szkolny autobus elektryczny – zakup z dofinansowaniem

Pierwszy w Polsce szkolny autobus elektryczny zawiezie dzieci na lekcje w Godzianowie niedaleko Łodzi – poinformowała spółka Solaris Bus & Coach i dodała, że zakup proekologicznego pojazdu został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Solaris dostarczy szkolny autobus elektryczny do gminy Godzianów w październiku br.

Szkolny autobus elektryczny pojedzie w Godzianiowie

Jak zaznacza producent autobusów, „Kangur – Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły” to projekt NFOŚiGW, w ramach którego samorządy otrzymały dofinansowanie do zakupu bateryjnych autobusów szkolnych. W wyniku wygranego przetargu zamówienie na budowę elektrycznego gimbusa dla gminy Godzianów trafiło do firmy Solaris. Stąd też w październiku br. pierwszy szkolny autobus elektryczny zawiezie dzieci do szkoły w Godzianowie.

Szkolne Urbino 12 electric, które zamówiła gmina, zmieści na pokładzie 41 młodych pasażerów. Wszystkie siedzenia w autobusie będą wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Szkolny autobus elektryczny będzie koloru pomarańczowego, a na ścianie przedniej i tylnej pojazdu zostaną umieszczone, dodatkowo oświetlone, tablice informujące o przewozie dzieci. Ponadto z tyłu autobusu, na dachu zamontowane zostaną pomarańczowe świetlne „koguty”, zapalające się automatycznie, gdy drzwi autobusu będą otwarte.

Szkolny autobus elektryczny z zasięgiem co najmniej 200 km

Jak zaznacza producent, dzięki bateriom, które będą stanowić źródło energii, pojazd nie będzie emitować do atmosfery spalin, a zastosowane w „e-gimbusie” baterie Solaris High Energy+ będą mieć łączną pojemność niemal 240 kWh. To rozwiązanie gwarantuje zasięg co najmniej 200 km w każdych warunkach drogowych i klimatycznych. Jazdę bez hałasu i gwałtownych wibracji ma zapewnić oś elektryczna z dwoma zintegrowanymi silnikami elektrycznymi o mocy 125 kW każdy. Autobus będzie ładowany za pomocą mobilnej ładowarki o mocy 40 kW, która była częścią zamówienia.

Zamówiony przez Godzianów autobus szkolny będzie pierwszym elektrycznym pojazdem w specyfikacji dostosowanej do przewozów dzieci i młodzieży szkolnej, jaki zbuduje Solaris Bus & Coach.

Na podstawie www.solarisbus.com

fot. Solaris Bus & Coach

reklama

reklama

 

partner merytoryczny

reklama