Pierwszy elektryczny autobus szkolny na Podkarpaciu

Jak podała firma Busnex Poland (BP), gmina Jawornik Polski kupiła pierwszy elektryczny autobus szkolny na Podkarpaciu. Zakup został dokonany w ramach programu „Kangur”. Wspomniana firma dostarczyła gminie autobus marki Yutong.

Pierwszy elektryczny autobus dla gminy Jawornik Polski

 Ten kontrakt pokazuje, w jakim kierunku zmierzają samorządy. Jawornik Polski został lokalnym liderem elektromobilności, inwestując w elektryczny autobus szkolny wraz ze stacją ładowania zasilaną z OZE. Dzięki dofinansowaniu z programu „Kangur” takie projekty mogą realizować kolejne gminy. Spośród nich już pięć postawiło na elektrobusy Yutong – powiedział Marcin Kucharski, prezes Zarządu BP.

Model Yutong ICE12 ma zasięg przekraczający 350 km na jednym ładowaniu. Autobus wyposażony jest w klimatyzację, pasy bezpieczeństwa oraz windę dla osób niepełnosprawnych.

Dystrybutor autobusów dodał, że dostawa obejmuje stację ładowania (stacjonarną i mobilną) z instalacją fotowoltaiczną i magazynem energii. Zakup elektrobusu i infrastruktury dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wsparcie zostało udzielone w ramach programu „Kangur – Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły”. Firma zaznaczyła też, że w związku z rosnącym zainteresowaniem proekologicznym transportem gminy zaczynają dostrzegać zalety elektrobusów. Do ich głównych walorów należy to, że ograniczają one emisję spalin i hałasu, przyczyniając się do poprawy jakości życia mieszkańców.

Krok w kierunku zrównoważonej przyszłości

Wójt gminy Jawornik Polski, Stanisław Petynia, zaznaczył, że model ICE12 pozwala na realizację zarówno codziennego dowozu dzieci, jak i wyjazdów. Na przykład na wycieczki, zawody sportowe czy basen. Zadowolenie budzi również stacja ładowania z instalacją fotowoltaiczną i magazynem energii, co zwiększa efekt proekologiczny.

Według Busnex Poland elektryczny autobus szkolny to krok w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości. Obecnie tylko pięć gmin w kraju zdecydowało się na elektrobusy marki Yutong. Jednak BP zaznacza, iż program „Kangur” może inspirować kolejne samorządy do inwestowania w elektromobilność.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Busnex Poland

Partner Portalu

Partner Portalu