Pierwsze stacje tankowania wodorem

Pierwsze stacje tankowania wodorem kupuje spółka energetyczna

Spółka Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin (ZE PAK) poinformowała niedawno, że kupuje pierwsze stacje tankowania wodorem samochodów osobowych i autobusów.

Producent energii z grupy Zygmunta Solorza, dzięki umowie z firmą Nel Hydrogen (Nel) zakupił stacje tankowania zielonym wodorem samochodów osobowych i autobusów. Będą to pierwsze stacje wodorowe ZE PAK w Polsce.

ZE PAK pierwsze stacje tankowania wodorem od Norwegów

Jak zaznacza firma, stacje tankowania zostały zakupione od światowego lidera infrastruktury wodorowej, norweskiej firmy Nel. Stacje przystosowane będą do tankowania samochodów osobowych, autobusów oraz samochodów ciężarowych. Dostawa stacji planowana jest na 2021 r.

Wierzę, że gospodarka wodorowa może odgrywać kluczową rolę w dążeniu zarówno ZE PAK, jak i Polski do realizacji celów wyznaczonych podczas konferencji klimatycznej w Paryżu w 2015 r. Zielony wodór wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, które może pomóc w skutecznej dekarbonizacji wielu dziedzin polskiej gospodarki. Jest też ważną częścią zielonej transformacji ZE PAK – powiedział Zygmunt Solorz.

Jak zaznacza ZE PAK, zakup i instalacja stacji tankowania jest kolejnym ogniwem konsekwentnie budowanego przez ZE PAK łańcucha gospodarki wodorowej i jednym z elementów zielonej strategii firmy. Spółka podkreśla przy okazji, że w ramach transformacji już w 2021 r. zostanie uruchomiona w gminie Brudzew największa w Polsce farma fotowoltaiczna o mocy 70 MWp, a w Koninie rozpocznie pracę elektrolizer do produkcji zielonego wodoru. – To co jest istotne to fakt, że stawiamy na zielony wodór, czyli całkowicie zeroemisyjny – zaznaczył Zygmunt Artwik, wiceprezes Zarządu ZE PAK.

Pierwsze stacje tankowania wodorem w łańcuchu wartości

Jesteśmy podekscytowani możliwością wejścia do kolejnego kraju w Europie z naszymi rozwiązaniami paliwowymi H2Station. Widzimy atrakcyjne możliwości rynkowe w Polsce i jesteśmy dumni, że ZE PAK, który jest wiodącą firmą energetyczną w Polsce z interesującymi planami budowy łańcucha wartości zielonego wodoru, wybrał nasze rozwiązania paliwowe – powiedział Jens Egholt, Senior Director Global Sales of Nel Hydrogen Fueling.

Współpraca z Nel, światowym liderem w zakresie rozwiązań wodorowych jest dla nas szczególnie ważna, gdyż dzięki temu w Polsce zostaną wprowadzone najlepsze i najwyższej jakości rozwiązania paliwowe – dodał wiceprezes Artwik.

Na podstawie www.zepak.com.pl

fot. sozosfera.pl

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny