Pierwsze autobusy wodorowe

Pierwsze autobusy wodorowe są już w Rybniku

Do Rybnika dotarły pierwsze autobusy wodorowe spośród 20 zakupionych przez Miasto. W marcu tego roku Rybnik podpisał umowę z firmą PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy na dostawę 20 autobusów. Zaczną one kursować w mieście w październiku tego roku – zapowiedział Urząd Miasta Rybnika (UM).

Jakie wyposażenie posiadają pierwsze autobusy wodorowe dla Rybnika

Są to pojazdy zasilane wodorem, w którym ogniwo paliwowe wytwarza z wodoru energię elektryczną, która zasila silniki umieszczone w osiach. Skutkiem tego procesu jest para wodna, a więc pojazdy te są zeroemisyjne. Pojazdy wyposażone są w system informacji pasażerskiej według stosowanego w Rybniku standardu. To jest, jaskrawe duże tablice oraz wydzielenie części opisującej kierunek i numer linii, tak aby informacja była pełna. W środku tradycyjnie już znajdziemy informację o trasie – mówi Łukasz Kosobucki, prezes spółki Komunikacja Miejska Rybnik.

Pojazdy są klimatyzowane, wyposażone w ogrzewanie wodne, wykorzystujące ciepło z układu chłodzenia układu napędowego i/lub pompy ciepła. Każdy pojazd pomieści co najmniej 86 osób, z czego 32 na miejscach siedzących. Dla zwiększenia bezpieczeństwa na wyposażeniu pojazdów znajduje się defibrylator AED. Ponadto autobusy mają porty USB do ładowania urządzeń mobilnych, oświetlenie obszaru drzwi, wyświetlacze LED i LCD, automatyczne zapowiedzi i nagłośnienie. Pierwsze autobusy wodorowe posiadają też kasowniki, monitoring, system zliczania pasażerów, a w kabinie kierowcy przewidziano alkomat oraz lodówkę. Zasięg na jednym tankowaniu wodorem określono na 300 km.

Efekt ekologiczny i wygoda

Nowe autobusy pozwolą na osiągnięcie efektu ekologicznego, jakim jest zmniejszenie emisji CO2, ograniczenie emisji tlenków azotu oraz pyłów PM10.

Tapicerka siedzeń ma wyszyte loga Miasta Rybnika. Ciekawostką jest to, że wszystkie siedzenia dostępne bez stopni są oznaczone kolorem jaskrawym. Pojazdy oczywiście są w pełni niskopodłogowe, a podłoga pokryta jest wykładziną o fakturze paneli, dzięki czemu pasażerowie będą mogli poczuć się jak w domu. Te autobusy to również wygoda kierowców, którzy mają do dyspozycji pełną kabinę, w której znajdą udogodnienia poprawiające bezpieczeństwo prowadzenia, takie jak lusterka w formie kamer, z których obraz przekazywany jest do ekranów w kabinie. Komfort pracy poprawia również kamera 360 stopni, dzięki czemu kierowca widzi obrys pojazdu – podkreśla prezes Kosobucki.

Pierwsze autobusy wodorowe w Rybniku, a na tym nie koniec…

Magistrat przypomniał, że Rybnik otrzymał dofinansowanie w wysokości 45,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Pomoc finansowa przeznaczona jest na zakup 20 autobusów napędzanych wodorem. To dofinansowanie jest jednym z pięciu najwyższych w Polsce i drugim najwyższym w województwie śląskim spośród przyznanych w ramach konkursu „Zielony Transport Publiczny”.

Nowe autobusy mają pozwolić na osiągnięcie efektu ekologicznego, jakim jest zmniejszenie emisji CO2, ograniczenie emisji tlenków azotu oraz pyłów PM10.

Warto dodać, że jeszcze w kwietniu br. Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie do zakupu kolejnych autobusów wodorowych w ramach programu „Zielony Transport Publiczny” Faza III. Wniosek do NFOŚiGW obejmował dofinansowanie wynoszące 100% kosztów kwalifikowanych, tj. 48 mln zł. Oznacza to, że w przypadku uzyskania dofinansowania Miasto pozyska autobusy, za które zapłaci jedynie podatek VAT, który zostanie potem odzyskany. Złożony wniosek obejmuje zakup 14 autobusów, z czego 11 pojazdów, to autobusy 12-metrowe oraz trzy autobusy wodorowe 18-metrowe. Jeśli uda się uzyskać wnioskowane dofinansowanie, dostawy autobusów planowane są na koniec 2024 r. i początek 2025 r. – zaznaczył UM.

Przy okazji ratusz wskazał, że w Rybniku, przy ul. Budowlanych 6, powstaje też ogólnodostępna stacja tankowania wodoru. Będzie ona dostosowana do tankowania samochodów osobowych i autobusów. Jej otwarcie planowane jest jesienią tego roku.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. M. Koczy/UM Rybnik

Partner Portalu

Partner Portalu