Pierwsza w Polsce

Port Lotniczy w Bydgoszczy zarezerwował część posiadanego terenu pod dużą farmę fotowoltaiczną. Planowana moc instalacji ma wynieść aż 25 MW, a wyprodukowana energia – zapewnić „ekologiczny” prąd dla ponad 7 tys. gospodarstw domowych.
Pod rozwój farmy fotowoltaicznej zarezerwowano ponad 50 ha. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa portu lotniczego w Polsce. Podobne instalacje, jednak o mniejszej mocy, działają już w innych krajach, m.in. na niemieckim lotnisku Weeze (instalacja o mocy 14 MW), na greckim lotnisku w Atenach (8 MW) czy amerykańskim lotnisku w Indianapolis (12,5 MW).
 
Podstawową działalnością Portu Lotniczego w Bydgoszczy jest obsługa ruchu lotniczego. Jednak planowana inwestycja OZE pozwoli nam wykorzystać potencjał posiadanych terenów, które nie mogą być inaczej zagospodarowane ze względu na ograniczenia wynikające z funkcjonowania lotniska. Nie bez znaczenia są, oczywiście, potencjalne przychody, jakie wiążą się z produkcją energii elektrycznej ze słońcapowiedział Tomasz Moraczewski, prezes Zarządu Portu Lotniczego w Bydgoszczy.
Szacuje się, że farma o mocy 25 MW zapewni inwestorowi roczny przychód na poziomie nawet 21 mln zł! Dodatkowo planowana farma pozwoli ograniczyć ilość emitowanego do atmosfery CO2 nawet o 17.255 mln ton rocznie, czyli tyle, ile wytwarza niemal 4 tys. samochodów.
 
lotnisko
 
fot. Instalacja w Weeze
 
Na podstawie: http://plb.pl

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny