Pięć nowych projektów fotowoltaicznych

Pięć nowych projektów fotowoltaicznych

Firma Amazon ogłosiła realizację pięciu nowych projektów, zakładających wykorzystanie energii słonecznej o skali przemysłowej do zasilania działalności firmy w Chinach, Australii i USA – podała Polska Agencja Prasowa (PAP). Wśród pięciu projektów znalazły się: pierwsze przedsięwzięcie Amazon dotyczące energii odnawialnej w Chinach, drugie w Australii, drugie i trzecie w Ohio oraz 12 w Wirginii oferujące dodatkową moc z odnawialnych źródeł energii (OZE) na poziomie 615 MW i spodziewaną produkcję 1,2 mln MWh energii rocznie, co wystarczyłoby do zasilania 113 tys. przeciętnych gospodarstw domowych w USA – dodaje PAP.

Amazon poinformował, że zrealizuje kolejnych pięć nowych projektów fotowoltaicznych

Energia ze źródeł odnawialnych będzie dostarczana do centrów realizacji i centrów danych Amazon Web Services (AWS), obsługujących miliony klientów na całym świecie – zaznacza PAP i dodaje, że Amazon zrealizowało w sumie 91 projektów wykorzystania energii odnawialnej o łącznej mocy produkcyjnej 2900 MW, dostarczających łącznie przeszło 7,6 mln MWh energii rocznie.

Pięć wspomnianych projektów dotyczących wykorzystania OZE w Chinach, Australii i USA, ma się przyczynić do realizacji zobowiązania spółki do osiągnięcia 80% udziału energii odnawialnej do 2024 r. i 100% do 2030 r. (a potencjalnie nawet do 2025 r.) oraz do osiągnięcia zerowej emisji netto dwutlenku węgla do 2040 r.

Pięć nowych projektów fotowoltaicznych zostanie zrealizowanych w Chinach, Australii i USA

Pierwszy z omawianych projektów energetyki odnawialnej spółki Amazon, realizowany w Chinach to instalacja w Shandong, przedsięwzięcie zakłada realizację instalację do wykorzystania energii słonecznej o mocy 10 MW. Roczna produkcja czystej energii po uruchomieniu instalacji wynieść ma 128 tys. MWh. Drugie, ze wspomnianych, przedsięwzięcie spółki Amazon powstaje w Australii i obejmuje instalację opartą na energii słonecznej o mocy 105 MW budowaną w Nowej Południowej Walii. Ma ona dostarczać 250 tys. MWh czystej energii rocznie, czyli ilość wystarczającą do zasilenia równowartości 40 tys. przeciętnych australijskich gospodarstw domowych.

Najnowsze przedsięwzięcia w zakresie OZE realizowane przez Amazon w USA obejmują dwie instalacje oparte na energii słonecznej w Ohio, o mocy 200 MW i 80 MW. Dodatkowo, kolejna instalacja słoneczna o mocy 130 MW w Wirginii to już 12. takie przedsięwzięcie w tym stanie. Po uruchomieniu, te trzy amerykańskie instalacje osiągną łączną moc, która wystarczyłaby do zasilenia każdego roku 69 tys. przeciętnych amerykańskich gospodarstw domowych.

Wszystkie pięć nowych instalacji spółki Amazon opartych na OZE o łącznej mocy 615 MW dostarczy ok. 1,2 mln MWh dodatkowej energii na potrzeby sieci realizacji spółki i centrów danych AWS kluczowych dla działalności Amazon i milionów klientów na całym świecie.

Roczna produkcja z OZE zaspokoiłaby 680 gospodarstw domowych

Jak dotąd spółka Amazon informowała o realizacji 31 przedsięwzięć o skali przemysłowej opartych na odnawialnej energii ze słońca i wiatru oraz 60 dachów fotowoltaicznych na centrach realizacji i sortowania w różnych miejscach świata. Łączna moc wszystkich instalacji OZE wyniesie przeszło 2900 MW, a roczna produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych szacowana jest na 7,6 mln MWh, co wystarczyłoby do zasilenia 680 tys. amerykańskich gospodarstw domowych.

Jako sygnatariusz Deklaracji Klimatycznej jesteśmy zobowiązani do spełnienia celów Porozumienia Paryskiego 10 lat przed czasem i osiągnięcia zerowej emisji netto dwutlenku węgla w całej spółce do 2040 r. Te pięć nowych instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii stanowi kluczowy element na naszej drodze do osiągnięcia tego celu. Sądzimy nawet, że jesteśmy w stanie osiągnąć cel 100% energii ze źródeł odnawialnych do 2025 r., czyli pięć lat wcześniej niż wynikałoby to z naszej jesiennej deklaracji. Chociaż jest to dla nas wyzwanie, mamy rzetelny plan, który nas do tego doprowadzi – przekonuje Kara Hurst, wiceprezes ds. zrównoważonego rozwoju spółki Amazon.

Przyszłość energetyczna Wirginii w jasnych barwach

Przyszłość energetyczna Wirginii rysuje się w jasnych barwach. Dzięki inwestycjom w czystą energię możemy ograniczyć emisje dwutlenku węgla i stworzyć miejsca pracy wspierając długoterminowy rozwój gospodarczy. Ogłoszenie nowego projektu z dziedziny energii słonecznej spółki Amazon, pomoże stanowi osiągnąć cele klimatyczne i przyczyni się do naszego rozwoju gospodarczego. Rozporządzenie o czystej gospodarce Wirginii pomoże wspierać podobne inwestycje w czystą energię, aby nasz stan mógł stać się krajowym centrum miejsc pracy w tym sektorze – powiedziała Wirginii Jennifer L. McClellan, senator USA.

Tworzenie miejsc pracy w sektorze czystej energii jest kluczowym motorem długoterminowego rozwoju gospodarczego w naszym stanie – powiedział delegat Wirginii C. Sullivan Jr. – Cieszę się, że Amazon nadal inwestuje w przyszłość czystej energii w stanie Wirginia. Rozporządzenie o czystej gospodarce Wirginii otworzyło przed nami ścieżkę w kierunku 100-procentowo czystej energetyki, a takie spółki jak Amazon stanowią kluczowy element realizacji tego celu – dodał.

Na podstawie centrumprasowe.pap.pl

fot. Amazon

reklama

reklama

 

partner merytoryczny