Panelfotowoltaiczne i pompy ciepła

Panele fotowoltaiczne i pompy ciepła w Skórczu

Prawie 3,5 mln zł unijnego dofinansowania trafi do kociewskiego Skórcza, gdzie zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Dzięki temu energia produkowana będzie w sposób przyjazny środowisku – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego (UMWP).

Panele fotowoltaiczne i pompy ciepła z unijnym wsparciem

Umowę o dofinansowanie projektu zawarto 4 listopada br., a swoje podpisy na dokumentach złożyli Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski, marszałkowie województwa pomorskiego oraz Kazimierz Chyła, starosta powiatu starogardzkiego.

W ramach inwestycji w Skórczu zastosowanie znajdą panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. – Będą montowane w budynkach publicznych oraz w czterech obiektach przedsiębiorstw, które są partnerami inwestycji – wyliczał marszałek Struk. Instalacje odnawialnych źródeł energii (OZE) zostaną zamontowane m.in. w oczyszczalni ścieków, przedszkolu i dwóch zespołach szkół. – Dla Skórcza to bardzo ważna inwestycja. Miasto położone jest w kotlinie i emisja gazów czy pyłów negatywnie wpływa na stan powietrza. Po zakończeniu montażu instalacji jakość powietrza w mieście bardzo się poprawi. Cieszy mnie również, że do projektu przystąpili przedsiębiorcy prywatni – mówił starosta Chyła.

Koszt realizowanego projektu to ponad 5 mln zł. – Unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 to prawie 3,5 mln zł – zaznaczył Mieczysław Struk. Moc instalacji wyniesie 0,74 MW. Pełne ich uruchomienie przewidziano do końca marca 2021 r. Dzięki inwestycji roczna emisja gazów cieplarnianych zmniejszy się o 577 ton równoważnika dwutlenku węgla.

Na podstawie pomorskie.eu

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama