fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne pojawiły się na jednym z toruńskich przedszkoli

Na dachu Przedszkola Miejskiego nr 17 w Toruniu pojawiły się panele fotowoltaiczne. Jest to efekt współpracy Gminy Miasta Toruń ze spółką Energa Obrót – poinformował Urząd Miasta Toruń (UM).

Panele fotowoltaiczne nie tylko na przedszkolu…

W ubiegłym roku Gmina Miasta Toruń wraz z Energą Obrót podpisały list intencyjny w sprawie zabezpieczenia potrzeb energetycznych miasta, a także umowę dotyczącą optymalizacji parametrów. Ma to poprawić efektywność zarządzania energią elektryczną obiektów nią. 7 czerwca 2024 r. przekazano do użytkowania gotową instalację na budynku przedszkola.

– Cieszy, że coraz więcej instytucji publicznych w Toruniu, w tym przedszkoli i szkół, wyposażanych jest w instalacje OZE. To nie tylko czysta, ekologiczna energia i lepsze powietrze w mieście, ale także pozytywny przykład dla dzieci uczęszczających do tych placówek, jak należy dbać o środowisko i dlaczego jest to tak ważne – powiedział Adam Szponka, zastępca prezydenta Torunia.

Zamontowane na Przedszkolu Miejskim nr 17 panele fotowoltaiczne, mają moc ponad 27 kWp. Według UM, oznacza to ponad 17 tys. zł oszczędności w stosunku do kosztów, jakie trzeba by ponieść rocznie, według obecnych stawek dla samorządów, za tę samą ilość energii wyprodukowanej konwencjonalnie. To także ponad 12 ton mniej wyemitowanego do atmosfery CO2. Magistrat przekazał też, że obecnie instalacje fotowoltaiczne znajdują się na 38 obiektach miejskich. Są to m.in. szkoły, przedszkola, żłobki, Teatr Baj Pomorski, Toruńska Infrastruktura Sportowa, Straż Miejska czy Urząd Miasta Torunia.

Na podstawie www.torun.pl

fot. sozosfera.pl (zdjecie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu