panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne dla jednostek OSP w Katowicach

Panele fotowoltaiczne zamontowane zostaną w katowickich jednostkach ochotniczych straży pożarnych (OSP). Informację przekazał Urząd Miasta Katowice (UM). Ogłoszono przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, a także zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. Ma to umożliwić produkowanie odnawialnej energii i zmniejszyć koszty funkcjonowania jednostek.

Wsparcie katowickich jednostek OSP – zyskają panele fotowoltaiczne

Na utrzymanie i finansowanie działalności pięciu jednostek OSP w latach 2015-2023 przeznaczono 23 mln zł. Pieniądze wydawano m.in. na specjalistyczny sprzęt ratowniczy, utrzymanie obiektów, specjalistyczne badania strażaków, a także na zapłaty dla strażaków za udział w akcjach ratowniczych. Magistrat zaznaczył, że wszystkie obiekty, w których funkcjonują jednostki OSP są własnością miasta. Dodał także, że Katowice to jedno z nielicznych miast w Polsce, które w tak szerokim zakresie finansuje i utrzymuje działalność jednostek OSP. – Chcąc dawać przykład w zakresie ekologicznej transformacji Katowic podjęliśmy decyzję, by wszystkie budynki OSP wyposażyć w panele fotowoltaiczne. Rozwiązanie to pozwoli zmniejszyć tzw. ślad węglowy i ograniczyć emisję szkodliwych związków. Jednocześnie, w dobie rosnących cen energii, zaoszczędzone środki będzie można spożytkować na inne ważne cele – powiedział Marcin Krupa, prezydent miasta. – Łączna wartość inwestycji wyniesie ponad 650 tys. zł, z czego 390 tys. zł stanowią środki pozyskane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – dodał.

Prace projektowe i czekające na wykonawcę zadania

Pierwszym zadaniem, które zrealizuje wybrany wykonawca będzie utworzenie dokumentacji projektowej. Ma ona objąć audyt energetyczny, koncepcję modernizacji dachu i projekt technologiczny. Wykonawca ma być też odpowiedzialny za uzyskanie wszystkich koniecznych zezwoleń. – Opracowywanie tych dokumentów ma się zakończyć w drugim kwartale tego roku. Z kolei w przyszłym roku zrealizowane zostaną już właściwe roboty budowlane. Oprócz zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych zakres prac obejmie także roboty elektryczne, ogólnobudowlane i demontażowe, zarówno w obrębie samej instalacji fotowoltaicznej, jak i licznika energii – zaznaczył Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. Zakończenie inwestycji na wszystkich budynkach ma nastąpić w przyszłym roku.

Dla rozwoju naszych jednostek ważna jest też umiejętność korzystania z narzędzi, które oferuje miasto Katowice. Dlatego razem z innymi jednostkami ustalamy, kto z nas będzie w danej edycji budżetu obywatelskiego ubiegał się o samochody czy konkretny sprzęt. Dzięki temu każde z katowickich OSP jest wyposażone, zarówno w pojazdy, jak i inne narzędzia – powiedział Krzysztof Beczała, prezes zarządu OSP Katowice-Zarzecze. Katowickie jednostki OSP to OSP Dąbrówka Mała, OSP Kostuchna, OSP Podlesie, OSP Szopienice, OSP Zarzecze. Służy w nich 460 strażaków. 

Na podstawie nadesłanej informacji

fot.???

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny