Panel Wiatrowy

„Panel Wiatrowy”, czyli OZE jakiego jeszcze nie było!

Energetyka Cieplna Opolszczyzny (ECO) informuje, że współpracując z Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu (PNT) oraz zwycięzcami konkursu start-up’owego Warm Up Your Business rozpoczyna prace projektowe, których celem jest przygotowanie innowacyjnego produktu o nazwie „Panel Wiatrowy”.

„Panel Wiatrowy” – rewolucja w instalacjach OZE?

Jak zaznacza ECO, „Panel Wiatrowy” to rozwiązanie, które ma szansę zrewolucjonizować rynek instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE). Jego przewagą na tle innych dostępnych technologii wykorzystujących siłę wiatru jest możliwość produkcji energii przy bardzo słabym wietrze. Dużą zaletą systemu jest jego skalowalność, łatwość montażu oraz przyjazna i bezpieczna konstrukcja. Atrakcyjna ma być również cena finalnego produktu.

Jak działa „Panel Wiatrowy”? – pyta spółka energetyczna i w odpowiedzi opisuje zasadę funkcjonowania tej innowacji. Na prostokątnej ramie, której wymiary mogą być dowolne, montowane są pionowe turbiny wiatrowe (wirniki). Ich ilość dopasowywana jest do potrzeb odbiorcy. Gdy wieje wiatr, wirniki wprawiane są w ruch i kręcą się bezgłośnie wzdłuż pionowej osi obrotu. Prądnica, będąca elementem konstrukcji generuje energię elektryczną, która zaspokaja potrzeby energetyczne budynku. Nadwyżka wyprodukowanej energii może być przechowywana w magazynie energii i uzupełniać jej brak w okresie zwiększonego zapotrzebowania.

Atutem „Panelu Wiatrowego” jest możliwość montażu w dowolnym miejscu, gdyż z powodzeniem może on stanowić np. element przydomowego ogrodzenia.

Energetyka Cieplna Opolszczyzny, choć swoją podstawową działalność opiera na wytwarzaniu i przesyłaniu ciepła systemowego, dostrzega również rozwijające się potrzeby w zakresie indywidualnych źródeł energii odnawialnej. Aby firma się rozwijała i oferowała produkty coraz lepiej dopasowane do potrzeb odbiorców, nieustannie poszukujemy innowacji, między innymi poprzez konkurs Warm Up Your Business, który współorganizujemy od dwóch lat z PNT w Opolu – mówi Mirosław Romanowicz, członek Zarządu ECO ds. operacyjnych.

„Panel Wiatrowy” – widoczny potencjał

Innowacje w obszarze produkcji energii, technologie oszczędne i przyjazne dla środowiska, wydajna i efektywna organizacja – kreowanie dokładnie takiej wizji przyszłości w dziedzinie energetyki to główny cel, jaki stawiają przed uczestnikami organizatorzy programu akceleracyjnego „Warm up your business”. Dwie zrealizowane edycje wskazują wyraźnie, że poprzez budowę ekosystemu start-up’owego cel ten udaje się osiągać – podkreśla ECO.

Wszyscy widzimy ogromny potencjał w „Panelu Wiatrowym”. Bardzo chcemy doprowadzić projekt do fazy, w której ostateczny produkt będzie można zamówić do swojego domu – zaznacza Paweł Krawczyk, członek Zarządu ds. Ekonomicznych ECO.

Jesteśmy podekscytowani, że udało nam się znaleźć partnera biznesowego, który pomoże nam rozwijać projekt naszego życia. ECO pomaga nam zarówno finansowo, jak i merytorycznie, dzięki czemu możemy rozpocząć konkretne prace i mieć pewność, że podążają one w odpowiednim kierunku. Ponadto, dzięki możliwości skorzystania z zaplecza wiedzy i technologii, jakie zaoferował nam Park Naukowo-Technologiczny możemy już teraz po prostu pracować nad naszym panelem – podkreśla Rafał Juszko, jeden z autorów koncepcji „Panelu Wiatrowego”.

Zakończenie prac badawczo-rozwojowych planowane jest na koniec bieżącego roku. Wtedy to, gotowy ma być prototyp wirnika, który jest kluczowym elementem „Panelu Wiatrowego”.

Na podstawie informacji nadesłanej przez ECO

fot. ECO. Zwycięzcy konkursu „Warm Up Your Business” (od lewej): Rafał Juszko, Arkadiusz Zemlak i Tomasz Gruszka – autorzy „Panelu Wiatrowego”.

reklama

 

partner merytoryczny