Korzystając z OZE mogą liczyć na zwolnienie z podatku

Korzystając z OZE, czyli odnawialnych źródeł energii, wrocławianie mogą liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości. Dotychczas mieszkańcy Wrocławia zaoszczędzili już dzięki temu łącznie ok. 30 mln zł. Decyzją Rady Miejskiej, możliwość złożenia wniosku o zwolnienie została przedłużona do czerwca 2024 r. – podał Urząd Miejski Wrocławia (UM).

Montując na budynku OZE można ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości

Wrocław od lat zachęca mieszkańców do korzystania z zielonej energii. Montując na budynku lub jego części OZE można ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości na 5 lat. Magistrat wymienia wśród OZE objętych zwolnienie: panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła, gruntowe wymienniki ciepła czy rekuperatory. Zwolnienie z podatku dotyczy zarówno właścicieli budynków jedno-, jak i wielorodzinnych oraz ich części. Zwolnienie obowiązuje również spółdzielnie w zakresie powierzchni przeznaczonej na cele mieszkaniowe.

– Teraz, decyzją miejskich radnych, przedłużamy możliwość składania wniosków o zwolnienie do połowy 2024 roku. Wynika to z rozporządzenia Komisji Europejskiej i przedłużenia możliwości stosowania zwolnień w ramach pomocy de minimis – powiedział Marcin Urban, skarbnik Wrocławia. Wysokość zwolnienia może wynosić maksymalnie do połowy poniesionych kosztów inwestycji, czyli nakładów pomniejszonych o finansowanie ze środków publicznych.

Miliony oszczędności

Łącznie, od początku działania programu, udzielono blisko 1500 zwolnień na łączną kwotę 29,3 mln zł. Tylko w tym roku do UM wpłynęło ponad 200 zgłoszeń.

– Łączna powierzchnia objęta zwolnieniami to już ponad 114 hektarów. To obszar odpowiadający trzem Kępom Mieszczańskim czy siedmiu osiedlom wielkości Nowych Żernik – wskazał Marcin Urban.

Ponieważ maksymalny okres zwolnienia z podatku wynosi 5 lat, będzie ono mogło potrwać do 30 czerwca 2029 r.

Jak uzyskać zwolnienie z podatku od nieruchomości dzięki montażowi OZE?

Aby uzyskać zwolnienie należy uzyskać wpis do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. Następnie należy wypełnić załączniki do uchwały i dołączyć do nich dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów zakupu lub podłączenia instalacji. Może to być np. faktura z potwierdzeniem przelewu, czy umowa o kredyt z potwierdzeniem uruchomienia kredytu na rachunek wykonawcy instalacji.

Osoby fizyczne dodatkowo dołączają do dokumentów korektę deklaracji lub deklarację (IN-1).

Komplet dokumentów można złożyć w Centrum Obsługi Podatnika przy ul. Kotlarskiej we Wrocławiu.

Jak zaznaczył UM, minimalna kwota poniesionych kosztów na zakup i instalację OZE musi wynosić 15 tys. zł brutto.

Miasto coraz częściej korzysta z OZE

Magistrat podał, że z danych spółki Tauron Dystrybucja wynika, iż we Wrocławiu funkcjonuje już ponad 7 tys. instalacji fotowoltaicznych. To także najpopularniejsze odnawialne źródło energii zgłaszane do zwolnienia z podatku.

– Oprócz prywatnych firm i mieszkańców z energii słonecznej korzysta również 18 szkół, przedszkoli czy żłobków oraz sześć jednostek kultury. To także obiekty sportowe czy Centra Aktywności Lokalnej – powiedziała Małgorzata Brykarz, dyrektorka Wydziału Klimatu i Energii UM. – Największa miejska instalacja fotowoltaiczna znajduje się z kolei na terenie Tarczyński Areny i składa się z ponad 1200 paneli – dodała.

Z kolei już wiosną gotowa ma być nowa farma fotowoltaiczna na dachu parkingu Aquaparku Wrocław przy ul. Petrusewicza. To teren o łącznej powierzchni 5 tys. m2.

Przy okazji budowy nowych, miejskich obiektów, czy remontów już istniejących, stosowane są również inne OZE. Pompy ciepła działają m.in. w Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Osobowickiej czy hali tenisowej przy ul. Trwałej. Z pomp ciepła skorzysta także nowy Aquapark przy ul. Wilanowskiej, który będzie gotowy na początku przyszłego roku.
We Wrocławiu powstaje również Wrompa, pierwsza w Polsce pompa ciepła, odzyskująca ciepło ze ścieków miejskich. Inwestycja tworzona wspólnie przez MPWiK i Fortum zostanie oddana do użytku w przyszłym roku i kosztuje 82 mln zł. Dostarczy do 5% rocznego zapotrzebowania klientów ciepła sieciowego w mieście.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu

Partner Portalu

Partner Portalu