OZE

Dofinansowanie na OZE w Rudzie Śląskiej

Urząd Miasta Ruda Śląska (UM) poinformował o pozyskaniu kolejnych środków zewnętrznych na budowę instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) w mieście. Dofinansowanie na OZE, w wysokości 1,3 mln zł, ma być przeznaczone na montaż takich instalacji w budynkach użyteczności publicznej oraz komunalnych budynkach mieszkalnych. Dofinansowanie pochodzi z Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027.

Planowanych jest kilka instalacji fotowoltaicznych

Planowana jest budowa instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej, należących do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej TBS. Chodzi o budynki zlokalizowane przy ul. Janasa 13a i Osiedlowej 6. Powstanie również instalacja fotowoltaiczna, wraz z pompą ciepła, w siedzibie spółki przy ul. 1 Maja 218. Projekt obejmuje także modernizację kotłowni gazowej w budynku przy ul. 1 Maja 218, poprzez montaż powietrznej pompy ciepła pozwalając wykorzystać odnawialne źródła energii do ogrzewania budynku.

Planowana inwestycja służyć będzie do produkcji energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł na potrzeby własne budynków. Projekt powinien być zrealizowany do końca 2024 r. Jego wartość to nieco ponad 765 tys. zł, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie 274 tys. zł – powiedziała Aleksandra Skowronek, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

W przypadku komunalnego zasobu mieszkaniowego, pieniądze wykorzystane zostaną do budowy instalacji fotowoltaicznych w budynkach przy ul. Cegielnianej 30 oraz Ks. Józefa Niedzieli 51B. Ponadto wykonana zostanie instalacja fotowoltaiczna i kotłownia w oparciu o pompę ciepła oraz elektryczny kocioł grzewczy w budynku przy ul. Jana III Sobieskiego 58 wraz z magazynami energii we wszystkich lokalizacjach.

Inne działania miasta związane z OZE

W ostatnim czasie złożyliśmy wnioski o dofinansowanie ze środków unijnych budowy 25 instalacji OZE w budynkach użyteczności publicznej. Głównie w miejskich szkołach i przedszkolach. Kolejny złożony wniosek o dofinansowanie dotyczy budowy 154 instalacji fotowoltaicznych wraz z magazynami energii w budownictwie jednorodzinnym – dodała wiceprezydent.

Ostatni z wymienionych projektów będzie stanowić czwartą odsłonę przedsięwzięcia, które od kilkunastu lat realizowane jest w mieście. W trzech wcześniejszych etapach, dzięki pozyskanym środkom unijnym, udało się w Rudzie Śląskiej zainstalować 394 instalacje OZE w zabudowie jednorodzinnej.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)???

Partner Portalu

Partner Portalu