oszczędności wynikające z użytkowania fotowoltaiki

Oszczędności wynikające z użytkowania fotowoltaiki odczuwane już w pierwszym roku

70% inwestorów odczuwa oszczędności wynikające z użytkowania fotowoltaiki już w pierwszym roku działania paneli. Jednorazowe koszty uruchomienia instalacji wynoszą średnio 29 tys. zł, a trzy czwarte badanych wspomaga się dotacjami i ulgami oferowanymi przez państwo – wynika z raportu Oferteo.pl.

Średnio 29 tys. zł za instalację fotowoltaiczną

Z drugiej edycji badania Oferteo.pl na temat użytkowania fotowoltaiki w Polsce wynika, że średni koszt instalacji poniesiony przez inwestorów wynosił 29 tys. zł. Kwota ta mieści się w zakresie wskazanym przez wykonawców ankietowanych przez portal na początku tego roku (32–39 tys. zł), z zaznaczeniem, że należy do niej doliczyć jeszcze środki pochodzące z dotacji.

Na wzrost kosztów ponoszonych przez inwestorów najczęściej wpływały: ograniczona ilość przestrzeni, zacienienie, a także niekorzystny kierunek dachu, jego nachylenie oraz rodzaj pokrycia – wylicza Oferteo.pl.

70% użytkowników odczuwa oszczędności wynikające z użytkowania fotowoltaiki

Serwis ofertowy podkreśla, że cały proces instalacji paneli, choć niepozbawiony trudności, przynosi jednak stosunkowo szybko odczuwalne oszczędności. Spośród ankietowanych przez Oferteo.pl, aż 70% przyznało, że zauważa już pierwsze zyski wynikające z produkowania proekologicznej energii. W przypadku blisko połowy z nich (47%) było to do 200 zł miesięcznie, 44% oszczędzało między 200 a 400 zł, a 9% badanych w kieszeni zostaje nawet więcej pieniędzy.

1 lipca tego roku ruszył w Polsce nabór wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki w ramach kolejnej edycji rządowego programu „Mój Prąd”. Jest to jedna z metod, która ma na celu zachęcenie Polaków do inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE) – tłumaczy serwis.

Montaż paneli fotowoltaicznych na domu jednorodzinnym to znaczący jednorazowy wydatek. Mimo tego coraz więcej Polaków decyduje się na taką inwestycję, licząc, że nie tylko zwróci się ona w ciągu kilku lat, ale także będzie stanowiła dla nich zabezpieczenie przed nieprzewidywalnymi wzrostami cen energii w przyszłości – komentuje Karol Grygiel z Zarządu Oferteo.pl.

Polacy korzystają z dofinansowań na montaż instalacji i uzyskują oszczędności wynikające z użytkowania fotowoltaiki

Mimo znaczących kosztów uruchomienia, dla 74% inwestorów instalacja fotowoltaiczna to krok w stronę oszczędności, a żaden inny powód nie był wskazywany przez respondentów częściej – zwraca uwagę serwis ofertowy.

Sporym odciążeniem dla portfeli Polaków są dodatkowo uruchamiane przez państwo programy, z których inwestorzy bardzo chętnie korzystają. W ciągu ostatniego roku aż 74% z nich skorzystało, z którejś z dostępnych form dotacji, natomiast 77% badanych odliczyło zakup paneli od podatku. Wygląda jednak na to, że osoby instalujące panele w ciągu ostatniego roku napotkały więcej trudności formalnych z dotacjami niż ci, którzy robili to rok wcześniej. O 5% (z 15% do 20%) wzrósł bowiem odsetek osób, które wskazały pozyskanie dofinansowania jako jedną z największych trudności w całym procesie inwestycyjnym – zaznacza Oferteo.pl.

Dane przedstawione w drugiej edycji opracowania pt. „Raport o fotowoltaice w Polsce” pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w sierpniu br. metodą CAWI na próbie 499 osób – tłumaczy serwis.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Oferteo.pl

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny