Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych

Ostatni dzwonek na wniosek o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował, że ponad 85 tys. konsumentów złożyło wniosek o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych z programu „Mój Prąd 3.0”. Oznacza to wykorzystanie środków na poziomie 255 mln zł – blisko 50% z przeznaczonej puli, wynoszącej 534 mln zł. Osoby chcące otrzymać dofinansowanie muszą się więc spieszyć – podkreśla firma Alians OZE.

Czas na wniosek o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych, bo zainteresowanie jest duże

Zainteresowanie konsumentów najnowszą edycją rządowego programu wpisuje się w wielki boom na instalacje fotowoltaiczne, jaki od kilku lat obserwowany jest w Polsce. Już niewiele ponad dwa tygodnie od ogłoszenia nowych zasad dofinansowania, złożono 53,5 tys. wniosków na kwotę ponad 160 mln zł, a więc 30% całego budżetu, którego wysokość założono na poziomie 534 mln zł. Bardzo realny jest zatem scenariusz, że tegoroczna edycja programu zakończy się znacznie wcześniej niż ostatni przewidziany termin, czyli 22. grudnia br. – stwierdza firma.

Zgodnie z oczekiwaniami ekspertów w kolejnych tygodniach dynamika składania aplikacji może znacznie wzrosnąć. Także dlatego, że o pieniądze mogą aplikować konsumenci, którzy nie skorzystali z nich we wcześniejszej edycji. Najnowszy program obejmuje koszty poniesione po 1. lutego 2020 r., co oznacza, iż jesteśmy świadkami rywalizacji starych projektów z nowymi.

Aktualnie najwięcej wniosków dotyczy właśnie instalacji wykonanych w 2020. To dla nich ostatni dzwonek na otrzymanie dofinansowania. Myślę, że już za kilka tygodni przewidziany budżet zostanie wyczerpany. Na szczęście to nie ostatnia edycja programu. Wszyscy ci, którzy w tym roku podjęli lub dopiero podejmą decyzję o zainstalowaniu fotowoltaiki i nie otrzymają wsparcia z obecnej edycji, będą mieli kolejną szansę na pieniądze w przyszłym roku – mówi Jakub Jadziewicz, ekspert rynku OZE, członek Zarządu Alians OZE.

Wniosek o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych – kłopotliwa sprawa

Firma zwraca przy tym uwagę, iż z doświadczeń zdobytych w ostatnich tygodniach wynika, że poprawne wypełnienie i złożenie wniosku o dofinansowanie z programu „Mój Prąd 3.0” nie jest łatwe. Wszystko przez zmianę przepisów, która często umyka konsumentom. Aby mieć większą pewność pozyskania dofinasowania warto skorzystać z doradztwa firm zajmujących się instalacją paneli fotowoltaicznych. Standardowo jest ono wliczone w ogólny koszt instalacji.

Zasady wypełniania wniosków do edycji Mój Prąd 3.0, wraz z nowym wzorem pełnomocnictwa zostały opublikowane dopiero dzień przed wejściem w życie programu. To spowodowało ogromne zamieszanie. Klienci w krótkim czasie muszą przekazać nowe pełnomocnictwa, a środek sezonu urlopowego nie jest sprzyjającym okresem. Inną zmianą jest sposób składania wniosków, wcześniej klienci składali je poprzez profil zaufany, teraz wymagany jest podpis kwalifikowany. Ponadto, aby klient mógł sprawdzić aktualny statusu wniosku, musi założyć konto w NFOŚiGW. Dlatego ważne jest, aby wszystkie elementy wniosku dokładnie sprawdzać – dodaje Jakub Jadziewicz.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny