Osiem instalacji fotowoltaicznych

Osiem instalacji fotowoltaicznych w portfelu KGHM

Firma KGHM poinformowała, że kupiła od Projekt Solartechnik osiem instalacji fotowoltaicznych, których łączna moc wynosi blisko 50 MW. Zakupione przez miedziową spółkę farmy zlokalizowane są w województwach dolnośląskim, łódzkim, pomorskim i wielkopolskim.

Osiem instalacji fotowoltaicznych pozwoli na skokowy przyrost mocy zainstalowanej w OZE

– W KGHM Polska Miedź SA jest to pierwsza tego typu transakcja, która zapewni skokowy przyrost mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii. Inwestycja, oprócz zasadniczego celu związanego z realizowaną transformacją energetyczną KGHM, będzie miała również istotny wpływ na strukturyzację polityki KGHM. W zakresie integracji aktywów OZE. Tych rozwijanych we własnym zakresie oraz tych przejmowanych w ramach naszej aktywności na rynku akwizycyjnym. Zakupione instalacje zapewnią około 2% pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną w KGHM – powiedział Mateusz Wodejko, wiceprezes Zarządu KGHM ds. finansowych.

– Współpracę ze spółką KGHM Polska Miedź SA rozpoczęliśmy od kontraktu PPA (Pay-As-Produced, kontrakt z dostawą fizyczną) na dostarczenie zielonej energii z jednej należących do Projekt Solartechnik farm fotowoltaicznych. Teraz nasz partner zostanie właścicielem tej oraz siedmiu innych elektrowni słonecznych – wskazał Krzysztof Czajka, wiceprezes ds. sprzedaży Projekt Solartechnik. – Serdecznie dziękujemy za zaufanie. Cieszymy się, że możemy wspierać miedziową spółkę w zielonej transformacji – dodał.

Osiem instalacji fotowoltaicznych – element strategii KGHM

Jak poinformował KGHM, zakup, obejmujący osiem instalacji fotowoltaicznych, wpisuje się w cele wyznaczone w strategii koncernu. Miedziowy gigant podkreśla przy tym, że dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Pośrednio do roku 2030 zamierza zaspokoić w co najmniej 50% zapotrzebowanie na energię elektryczną ze źródeł własnych, w tym właśnie z odnawialnych źródeł energii (OZE).

Koncern podkreśla, że w ramach transformacji energetycznej rozwija projekty elektrowni wiatrowych oraz fotowoltaicznych na własnych gruntach. Jednocześnie jest aktywny w zakresie nabywania spółek posiadających projekty instalacji OZE w zaawansowanym stanie przygotowania inwestycyjnego. Nabywa też projekty już funkcjonujące (zarówno fotowoltaiczne, jak i wiatrowe).

KGHM zwiększa swoją niezależność energetyczną

Jak poinformował KGHM, koncern konsekwentnie realizuje program rozwoju energetyki, zmniejszający udział energii konwencjonalnej i zwiększający niezależność energetyczną spółki. Oprócz intensyfikacji działań w obszarze energetyki odnawialnej, KGHM zrealizował również istotny krok w kierunku dalszego rozwoju energetyki jądrowej. Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) wydało dla KGHM decyzję zasadniczą dotyczącą budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce. Tym samym KGHM otrzymał oficjalną akceptację państwa dla planowanej inwestycji, zgodnie z przedstawionymi przez spółkę założeniami i koncepcją.

Na podstawie: media.kghm.com

fot. KGHM

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny