Prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej

Opracować prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej – 51 zespołów w półfinałach „Wielkiego Wyzwania: Energia”!

Zakończyły się ćwierćfinały „Wielkiego Wyzwania: Energia”, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) dzięki funduszom europejskim. Nie obyło się bez niespodzianek – zaznacza NCBiR i dodaje, że ze względu na wysoki poziom techniczny zaprezentowanych rozwiązań do półfinałów dostało się nie 40, ale aż 51 zespołów! Teraz uczestnicy tych wyjątkowych w skali Polski zawodów technologicznych wielkimi krokami zmierzają do finału, który odbędzie się na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Drużyna, która zaprezentuje najlepszy prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej, zdobędzie główną nagrodę – 1 mln zł.

Prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej zgodny z określonymi parametrami

Z myślą o stymulowaniu przełomowych rozwiązań dotyczących tworzenia małogabarytowych instalacji wykorzystujących energię wiatru oraz magazyny energii, w „Wielkim Wyzwaniu: Energia” NCBiR postawiło przed uczestnikami konkretny problem badawczy. Zadanie polega na przygotowaniu rozwiązania pozwalającego na produkcję i ewentualnie magazynowanie energii elektrycznej pochodzącej z siły wiatru w najbardziej efektywny sposób, w warunkach przydomowych i przy niewielkich, charakterystycznych dla Polski, prędkościach wiatru.

Stąd celem drużyn konstruktorskich jest opracowanie kompaktowego urządzenia do zastosowań indywidualnych, zdolnego do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej efektywnego oddawania i magazynowania (wymóg fakultatywny). Prototyp musi spełniać parametry określone w „Podręczniku Uczestnika”, m.in. jego wymiary nie mogą być większe od sześcianu o boku 2 m, a waga nie powinna przekraczać 200 kg. Ponadto urządzenie ma się cechować estetycznym wyglądem i cichą pracą – zaznacza NCBiR.

Ćwierćfinałowa niespodzianka – większe grono półfinalistów

W inicjatywie biorą udział pasjonaci odnawialnych źródeł energii (OZE) i energetyki wiatrowej, a wśród nich m.in. naukowcy, studenci czy „garażowi” wynalazcy – zaznacza Centrum i dodaje, że nad swoimi rozwiązaniami uczestnicy pracują samodzielnie bądź w drużynach.

Na podstawie filmów przekazanych przez uczestników ćwierćfinałów „Wielkiego Wyzwania: Energia” Centrum wyłoniło 51 półfinalistów. Przy tej okazji NCBiR przypomina, że w tej fazie zmagań zespoły miały za zadanie przesłać do oceny materiał wideo, dokumentujący działanie prototypu podczas nawiania wiatru. Na tym etapie urządzenie powinno być w stanie przekształcić energię kinetyczną na elektryczną.

Pierwotnie do półfinałów miało zostać dopuszczonych 40 zespołów. Zmiana decyzji nastąpiła podczas weryfikacji nagrań, kiedy okazało się, że poziom techniczny zaprezentowanych rozwiązań jest tak wysoki, że nie sposób wyznaczyć najlepszą czterdziestkę. Zakwalifikowani uczestnicy zostali o tym fakcie poinformowani indywidualnie drogą elektroniczną.

Prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej – rywalizacja na wysokim poziomie

To dla nas prawdziwa radość, że rywalizacja w pierwszym w Polsce „Wielkim Wyzwaniu: Energia” przebiega na tak wysokim poziomie. Gratuluję 51 zespołom, które dostały się do półfinałów. Choć musimy się pożegnać z niektórymi uczestnikami, chciałbym wyrazić głębokie uznanie dla wszystkich, którzy włączyli się w te zmagania i opracowali prototypy przydomowych elektrowni wiatrowych, rozwijając swoje innowacyjne, błyskotliwe, często zaskakujące pomysły. To wysiłek podjęty przecież nie tylko z nadzieją na nagrodę, ale również – a może przede wszystkim – z myślą o praktycznym zastosowaniu tych urządzeń. Był to dobrze wykorzystany czas, co z pewnością w przyszłości zaprocentuje. Jestem przekonany, że do półfinałów drużynom uda się dopracować prototypy i że rezultaty Wyzwania wzmocnią polski potencjał w dziedzinie małogabarytowych elektrowni wiatrowych – podkreśla Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBiR.

Finał rywalizacji na stadionie PGE Narodowy

Zespoły, które zakwalifikowały się do półfinałów, mają teraz czas na przygotowanie swoich prototypów do wizyt gospodarczych, które są kolejnym – jak to określiło Centrum – kamieniem milowym zawodów technologicznych. Półfinał „Wielkiego Wyzwania: Energia” polegać będzie na przeprowadzeniu testu działania urządzenia w warunkach sztucznego wiatru, wiejącego ze zmienną prędkością, ale co ważne – identycznego dla każdej z drużyn. Poszczególne prototypy zostaną podłączone do aparatury pomiarowej dostarczonej przez organizatora.

Do finału na PGE Narodowym w Warszawie zakwalifikuje się dziesięć najlepszych ekip konstruktorskich. W tym etapie rywalizacja potrwa maksymalnie 6 godzin, a zespół, którego urządzenie w sposób najbardziej skuteczny i efektywny przetworzy energię wiatru w energię elektryczną, zostanie zwycięzcą Wyzwania i wygra 1 mln zł.

Dodatkowo spośród półfinalistów jury wytypuje trzy projekty o największym potencjale w kategorii „wzornictwo”. Nagrodę specjalną w tej kategorii otrzyma ten spośród nominowanych uczestników, którego urządzenie uzyska największą liczbę głosów publiczności.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. NCBiR

reklama