Opłacalność inwestowania w instalacje fotowoltaiczne

Opłacalność inwestowania w instalacje fotowoltaiczne

Opłacalność inwestowania w instalacje fotowoltaiczne stanowi temat, nad którym zastanawia się wiele osób. Odpowiednio eksploatowane moduły fotowoltaiczne nie powinny tracić więcej niż 0,4% swojej rocznej efektywności, tak więc po upływie 25 lat ich wydajność powinna wynosić ponad 80% maksymalnej mocy – podkreśla firma ML System. Spółka zaznacza przy tym, iż ważnym czynnikiem wskazującym na opłacalność inwestowania w instalacje fotowoltaiczne jest zmieniająca się corocznie cena za energię.

Opłacalność inwestowania w instalacje fotowoltaiczne – jak rozliczają się prosumenci?

Moc instalacji elektrycznej powinna być dobrana tak, aby pokryć zużycie prądu w gospodarstwie domowym, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów związanych z rachunkami za prąd – komentuje Adam Siebierański, kierownik działu obsługi klienta w ML System.

Firma przypomina, że prosumenci rozliczają się z Zakładem Energetycznym (ZE) w systemie opustów. Oznacza to, że nadprodukcję energii, która nie została zużyta na cele bieżące, przekazują do ZE. Obrazowo mówiąc: nadwyżka energii magazynowana jest w sieci i odbierana (kiedy instalacja fotowoltaiczna nie produkuje prądu) w stosunku 1:0,8 lub 1:0,7 w zależności od wielkości instalacji.

Jeśli domownicy przez większą część dnia przebywają poza domem, to na bieżące zużycie trzeba założyć ok. 30% całości wyprodukowanej energii. Z tego wynika, że nadprodukcja w wysokości ok. 70% jest oddawana do sieci. Trzeba mieć na uwadze fakt, że prosumenci mający instalację do 10 kWp, mogą odebrać 80% energii zmagazynowanej w sieci. Własna elektrownia słoneczna pokryje całe zapotrzebowanie gospodarstwa, jeżeli wyprodukuje więcej energii niż zużycie o ok. 15%. Należy pamiętać, że część energii jest zużywana na bieżąco przez urządzenia podłączone do sieci – zaznacza firma.

Opłacalność inwestowania w instalacje fotowoltaiczne – ile lat potrzeba by uzyskać zwrot z inwestycji?

Ważnym czynnikiem wskazującym na opłacalność inwestowania w instalacje fotowoltaiczne jest zmieniająca się corocznie cena za energię. Wzrost cen prądu znacznie skraca okres zwrotu. Kolejnym czynnikiem zwiększającym opłacalność inwestycji są dotacje oferowane przez rząd, np. program „Mój prąd” (do 5 tys. zł). Możliwość skorzystania z dotacji znacznie skróci okres zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Można w dużym uproszczeniu przyjąć, że domowa instalacja z dotacją zwraca się średnio po około 5-6 latach, a bez wsparcia po 7-8 latach – wylicza spółka.

Dodatkowe elementy wpływające na sprawność instalacji to odpowiedni transport samych modułów, montaż i dbałość o instalację – podkreśla firma oferujaca systemy fotowoltaiczne.

Jeżeli modułu fotowoltaicznego nie uszkodzą ekstremalne warunki pogodowe, to jego żywotność będzie wynosić całe dziesięciolecia – znacznie dłużej, niż zakłada gwarancja na produkt, zwykle wynosząca 10-20 lat. Wszystkie moduły fotowoltaiczne powinny mieć również gwarancję dotyczącą mocy wyjściowej (efektywności). Większość marek paneli słonecznych oferuje 25-letnią gwarancję wydajności na swoje panele słoneczne – dodaje Siebierański.

Panele słoneczne nie powinny tracić więcej niż 0,4% swojej rocznej efektywności, tak więc po upływie 25 lat ich wydajność powinna wynosić ponad 80% maksymalnej mocy – zaznacza ML System.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl