Ogniwa perowskitowe

Ogniwa perowskitowe w budownictwie

Firma Skanska poinformowała, że będzie pierwszym na świecie deweloperem, który biurowce będzie pokrywał półprzezroczystymi ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitu. Technologię dostarczy firma Saule Technologies.

Dzięki temu już wkrótce biurowce mogą stać się samowystarczalne energetycznie – przekonuje Skanska. Pierwsze wdrożenia pilotażowe odbędą się w bieżącym roku w Polsce.

Ogniwa perowskitowe – nowe źródło energii dla budynków

Skanska jeszcze w tym roku rozpocznie pilotażowy program pokrywania fasad budynków i ekranów akustycznych ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitu. Tym samym będzie pierwszą firmą, która zastosuje ją w budynkach komercyjnych i projektach budowlanych na wszystkich rynkach, na których prowadzi swoją działalność: w Skandynawii, Europie i USA. To – jak przekonuje Skanska – rewolucyjny krok w kierunku neutralności energetycznej, związanej z emisją dwutlenku węgla przez budynek. Już wkrótce budynki mogą stać się samowystarczalne pod względem energetycznym. Dzięki umowie licencyjnej podpisanej przez firmy, Skanska posiada wyłączne prawa do wykorzystania technologii perowskitowej Saule Technologies w budownictwie komercyjnym.

Ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu oferują nowe możliwości architektom i firmom budowlanym chcącym korzystać z energii słonecznej. Nasze moduły są lżejsze, cieńsze i znacznie bardziej elastyczne w wymiarze projektowym, niż najpopularniejsze ogniwa krzemowe. Możemy dostosować kształt, kolor i rozmiar modułów do potrzeb klienta i zainstalować je na każdej dostępnej powierzchni budynku, niekoniecznie na dachu – wyjaśnia Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i Chief Technology Officer w Saule Technologies.

Perowskity to krystaliczne materiały, które mają ogromną szansę zdeklasować krzem, dotychczas najpowszechniej stosowany w ogniwach fotowoltaicznych półprzewodnik. Saule Technologies już od 2014 r. pracuje nad zastosowaniem druku atramentowego do produkcji perowskitowych modułów fotowoltaicznych o dowolnym kształcie. Technika ta pozwala dostosować ogniwa słoneczne do różnych powierzchni. To wielka szansa dla branży budowlanej.

We współpracy z wiodącymi uniwersytetami z Wielkiej Brytanii, Izraela, Niemiec, Włoch i Hiszpanii, Saule Technologies, prowadzi zaawansowane badania nad zastosowaniem perowskitu na potrzeby pozyskiwania energii słonecznej i optoelektroniki. Dzięki japońskiemu inwestorowi, wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz kilku grantom badawczym o wartości ponad 20 mln euro zespół pracuje obecnie nad wielkoskalową prototypową linią produkcyjną.

Wyzwanie – zmiany klimatu

To już nie jest wizja rodem z powieści science-fiction. Współpraca z utalentowanymi naukowcami z Saule pozwala nam tworzyć budynki coraz bardziej wydajne energetycznie lub nawet samowystarczalne. Dotychczas nie było to możliwe na dużą skalę. Zmiana klimatu to jedno z największych wyzwań, z jakimi musi się zmierzyć współczesny świat. Przyczynia się ona do powstawania ekstremalnych zjawisk pogodowych, które dotykają kraje na całym świecie coraz częściej i z coraz większą siłą. Z kolei ustawodawcy wywierają o wiele większy nacisk na prowadzenie działalności w zrównoważony sposób, z dużą dbałością o środowisko – mówi Katarzyna Zawodna, prezes spółek biurowych Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.

Technologia perowskitowa oznacza korzyści dla deweloperów, najemców budynków i społeczności: atrakcyjne koszty wdrożenia, mniejsze koszty i zużycie energii elektrycznej oraz niższy ślad węglowy. Możliwość pokrywania całych fasad, łącznie z oknami, ogniwami fotowoltaicznymi, to kolejny krok w stronę zrównoważonego budownictwa, przekonuje Skanska.

Na podstawie www.skanska.pl

fot. Skanska

reklama

reklama

 

reklama

partner merytoryczny