odnawialne źródła energii

Inwestycje w odnawialne źródła energii oraz termomodernizację – ogłoszony konkurs dla przedsiębiorców

Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca ogłosiła nabór wniosków w konkursie dla małych i średnich przedsiębiorców z subregionu wałbrzyskiego. Konkurs dedykowany jest „zielonym” inwestycjom oraz poprawie efektywności energetycznej. W świdnickim Urzędzie Stanu Cywilnego odbyło się spotkanie informacyjne dla firm zainteresowanych inwestycjami w odnawialne źródła energii oraz termomodernizację. Poinformował o tym Urząd Miejski w Świdnicy (UM).

Zainwestują w odnawialne źródła energii ze środków unijnych

Program jest finansowany ze środków Funduszu Europejskiego dla Dolnego Śląska, w ramach którego do rozdysponowania jest ponad 156 mln zł. To specjalnie dedykowane pieniądze dla przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność na terenie jednego z sześciu powiatów. Mowa o powiatach: dzierżoniowskim, kłodzkim, świdnickim, wałbrzyskim i ząbkowickim oraz o mieście Wałbrzych. Przedsiębiorcy z tych terenów mogą starać się o dofinansowanie inwestycji w zakresie modernizacji energetycznej i/lub gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). W grę wchodzi także dofinasowanie innych inwestycji ograniczających wpływ przedsiębiorstw na środowisko. Mogą to być termomodernizacje budynków, poprawa efektywności energetycznej instalacji przemysłowej czy montaż odnawialnych źródeł energii (OZE) wraz z jej magazynem.

– Każdy przedsiębiorca, który zatrudnia mniej niż 250 osób, może skorzystać z tego programu. Poziom dofinansowania będzie zależał od rodzaju przeprowadzanej inwestycji oraz wielkości przedsiębiorstwa. Są to wskaźniki od 40 do 65% środków kwalifikowanych. Są jednak pewne warunki, które trzeba spełnić, aby takie wsparcie z unii otrzymać – mówił w trakcie spotkania Jacek Wróbel z Dolnośląskiego Instytucji Pośredniczącej.

Warunkiem uzyskania dofinansowania jest posiadanie przez daną firmę audytu energetycznego bądź efektywności energetycznej oraz audytów technologicznych. Na ich przygotowanie również można uzyskać dofinansowanie w ramach wsparcia de minimis – dodał UM.

Minimalna i maksymalna wartość dofinansowania

– Oczywiście każda planowana inwestycja musi wykazać korzyść z jej przeprowadzenia. W tym programie chodzi przede wszystkim o uzyskanie minimalnego progu oszczędności zużycia energii lub też wytworzenia potrzebnej energii np.: z OZE na poziomie nie niższym niż 30%. Co jest oczywiście potwierdzone stosownym audytem – mówiła Magdalena Brożyna, ze świdnickiego oddziału Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.

Minimalna wartość dofinansowania to 200 tys. zł, a maksymalna 15 mln zł.

– Świdniccy przedsiębiorcy chętnie korzystają z unijnych dotacji. To są bardzo dobre pieniądze w tym sensie, że są bezzwrotne, co często ułatwia decyzję o przeprowadzeniu inwestycji w danej firmie i postawieniu na rozwój lub oszczędności. Zachęcam Państwa do korzystania z zaproszeń Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej na kolejne spotkania informacyjne, bo naprawdę warto – powiedziała Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Więcej informacji o programie będzie można uzyskać na kolejnym spotkaniu organizowanym również w Urzędzie Stanu Cywilnego w Świdnicy. Odbędzie się ono 21 lutego, od godziny 10.00 do 13.00. Zapisy na spotkanie można dokonać na stronie internetowej www.funduszeuedolnoslaskie.pl w zakładce konferencje i szkolenia.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny