W Iłówcu Wielkim w województwie wielkopolskim w powiecie śremskim uruchomiona została nowa biogazownia rolnicza. O tym zdarzeniu poinformowała spółka WPIP Green Energy, inwestor z Poznania. Energia pochodzi z lokalnych substratów i trafia do sieci elektroenergetycznej.
Nowa biogazownia rolnicza w Iłówcu Wielkim
Jak przekazała firma WPIP Green Energy, nowa biogazownia rolnicza w Iłówcu Wielkim zajmuje działkę o powierzchni 2,3 ha. Jej moc określona została na 499 kW. Proces produkcji biogazu opiera się na fermentacji mezofilnej związków organicznych. Ten gaz, głównie składający się z metanu, jest spalany w jednostkach kogeneracyjnych do produkcji prądu elektrycznego. Rocznie do sieci trafi ok. 4 tys. MWh energii elektrycznej.
Dariusz Stasik, prezes Zarządu WPIP Green Energy, podkreślił, że biogazownie będą odgrywać istotną rolę w dostawach energii i transformacji energetycznej w Polsce i Europie. Inwestycja w Iłówcu Wielkim to pierwsza z wielu instalacji planowanych przez WPIP Green Energy. Inwestycje te mają na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych i optymalizację kosztów pozyskiwania energii. Jest to zgodne z priorytetami Unii Europejskiej.
Obecnie do produkcji energii wykorzystuje się kiszonkę z kukurydzy oraz gnojowicę świńską i bydlęcą, dostarczaną przez lokalnych dostawców. W przyszłości planowane jest również wykorzystanie odpadów warzywno-owocowych i surowców z przemysłu rolno-spożywczego.
Inwestycja za ponad 13 mln zł
Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 13 mln zł netto, z czego 8,9 mln zł pochodzi z dofinansowania unijnego. Rolę generalnego wykonawcy robót i dostawcy technologii pełniła firma agriKomp Polska – dodała firma WPIP Green Energy.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. WPIP Green Energy