Niskoemisyjne autobusy na CNG

Niskoemisyjne autobusy na CNG pojadą do Tallina

Firma Solaris Bus & Coach poinformowała, że zwyciężyła w ogłoszonym w stolicy Estonii, Tallinie, przetargu na 100 proekologicznych autobusów miejskich napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG). 60 zamówionych przez przewoźnika Tallinna Linnatranspordi autobusów to pojazdy marki Solaris Urbino 12, a kolejne 40 to przegubowe Solarisy Urbino 18.

Niskoemisyjne autobusy na CNG w liczbie 100 sztuk wyjadą na ulce stolicy Estonii

Jak zaznacza producent autobusów, mega zamówienie z Tallina, obejmujące dostawę 100 niskopodłogowych autobusów miejskich napędzanych sprężonym gazem ziemnym, jest drugim co do wielkości, jednorazowym kontraktem na pojazdy tego typu, jakie wygrał. Zamówienie, o łącznej wartości 27 mln euro, zrealizowane będzie między wrześniem a listopadem 2020 r.

Sercem nowych pojazdów, zarówno w wersji dwunasto-, jak i osiemnastometrowej, będzie przystosowany do pracy z paliwem w postaci CNG silnik o mocy 239 kW. Będzie on wyposażony w funkcję zimnego startu, ułatwiającą rozruch przy niskich temperaturach zewnętrznych. Układ napędowy uzupełni automatyczna skrzynia biegów. Butle magazynujące CNG znajdą się na dachu pojazdów, w ich części czołowej. Zarówno w przypadku Urbino 12, jak i Urbino 18 będzie to pięć butli, o pojemności 315 litrów każda.

Zamówione pojazdy charakteryzować się będą wysoką pojemnością pasażerską. Urbino 12 pomieści jednorazowo ponad 80 pasażerów, w tym 31 na miejscach siedzących, z których 12 dostępnych jest z poziomu niskiej podłogi, a Urbino 18 zabierze na pokład 150 osób, z czego 41 zajmie miejsca siedzące.

Producent z Bolechowa zapewnia, że zastosuje w zamówionych pojazdach również szereg rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo podróżnych oraz kierowców. Warto w tym miejscu wspomnieć o systemie detekcji i gaszenia pożaru oraz systemie nadzoru tankowania, umożliwiającym bezpieczny nadzór nad ilością tankowanego i zużytego paliwa.

Niskoemisyjne autobusy na CNG od Solarisa w 14 krajach

Dzięki realizacji aktualnego zamówienia, Estonia zostanie 14 europejskim państwem, do którego Solaris dostarczy swe autobusy napędzane sprężonym gazem ziemnym. Blisko 1200 niskoemisyjnych Urbino wykorzystujących paliwo w postaci CNG trafiło już m.in. na ulice w Niemczech, Norwegii, Szwecji, Czechach, Włoszech, Holandii, Hiszpanii oraz Francji.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Solaris Bus & Coach

reklama

reklama

 

partner merytoryczny

reklama