niskoemisyjne autobusy

Niskoemisyjne autobusy dla Białegostoku

Nowe autobusy komunikacji miejskiej pojawią się na ulicach Białegostoku w pierwszej połowie przyszłego roku – poinformował Urząd Miejski w Białymstoku (UM). Ogłoszone zostały dwa przetargi na dostawę łącznie 12 pojazdów.

Niskoemisyjne autobusy – Białystok zamierza kupić 12 pojazdów

Miasto Białystok zamierza kupić dwa autobusy niskopodłogowe, 12-metrowe, o napędzie spalinowo-hybrydowym. W tym postępowaniu magistrat będzie czekać na oferty do 23 lipca br. Drugi przetarg dotyczy dostawy 10 autobusów niskoemisyjnych, z silnikami spełniającymi normy emisji spalin Euro VI. Zamówione zostaną dwa autobusy 12-metrowe i osiem 18-metrowych. Oferty do tego przetargu można składać do 1 sierpnia. Oba zamówienia powinny zostać zrealizowane do 10 marca 2020 r.

Jak podaje UM, 12 nowych autobusów zostanie kupionych w ramach projektu partnerskiego pn. „Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego i rowerowego w BOF”. Projekt realizowany jest przez Białystok, Choroszcz, Czarną Białostocką, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Wasilków i Zabłudów w porozumieniu z powiatem białostockim. Jego łączna wartość to prawie 160 mln zł, z czego ponad 90 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 (RPO).

W ramach projektu, każda gmina na swoim terenie realizuje określone w przedsięwzięciu zadania, każda w innym wymiarze. W Białymstoku wartość inwestycji wyniesie 44,9 mln zł, przy czym dofinansowanie z RPO to prawie 34 mln zł. Obejmuje ona nie tylko zakup 12 autobusów niskoemisyjnych, ale także budowę ścieżek rowerowych wzdłuż 14 ulic. Realizacja niektórych inwestycji trwa bądź już się zakończyła.

Nasz cel to sprawna, wygodna i nowoczesna komunikacja miejska. Te zamówienia to kolejny etap naszych inwestycji w miejski tabor, których celem jest poprawa jakości życia mieszkańców, a także wymiana autobusów na nowe, niskoemisyjne – powiedział Zbigniew Nikitorowicz, zastępca prezydenta Białegostoku.

Na podstawie www.bialystok.pl

fot. Marcin Jakowiak/UM w Białymstoku

reklama

 

reklama