Nauka i zabawa

„Energetyczne Centrum Nauki” – to nazwa interaktywnej pracowni dla dzieci, młodzieży i dorosłych, która już w następne wakacje powstanie na terenie Kieleckiego Parku Technologicznego. 23 lipca br. podpisano umowę na zaprojektowanie i wykonanie tego obiektu. Ośrodek ten stanowi jeden z elementów inwestycji pn. „Rozwój infrastruktury i obszarów B+R Kieleckiego Parku Technologicznego”, współfinansowanej z Programu Rozwój Polski Wschodniej.
 
Tematem przewodnim interaktywnego Centrum będzie energia. Dzięki ciekawej formie przekazu najmłodsi będą mogli dowiedzieć się, skąd bierze się energia, jak jest wykorzystywana oraz w jaki sposób ją oszczędzać. Z kolei eksperymentalne stanowiska, wyposażone w nowoczesne technologie, umożliwią m.in. samodzielne wytworzenie prądu.
 
Pracownia stawia na edukację połączoną z zabawą. To nie tylko doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu, ale także szansa na zaszczepienie w najmłodszym pokoleniu zainteresowania nowymi technologiami.
 
W ośrodku znajdzie się m.in. interaktywna wystawa, która będzie prezentowała zagadnienie energii w ujęciu historycznym. Za jej sprawą będzie można przenieść się do czasów, kiedy człowiek uczył się krzesać ogień, pozyskiwał energię, wykorzystując siły mięśni, wiatru i złoża naturalne. Wystawa poświęcona będzie również alternatywnym źródłom energii oraz innowacyjnym sposobom jej wytwarzania.
 
W Centrum nie zabraknie też interdyscyplinarnego laboratorium naukowego „Generator mocy”. Tu będzie można wcielić się w rolę prawdziwego naukowca i pod okiem specjalisty przeprowadzać własne doświadczenia. Przeprowadzane tu eksperymenty odnosić się będą do słońca, wody, ciepła i powietrza. Obejmą dziedziny takie jak zoologia, botanika, biologia człowieka, magnetyzm, mechanika, optyka i termodynamika.
 
Z kolei Audytorium/Kino 3D będzie stanowiło miejsce ciekawych spotkań, prelekcji, pokazów naukowych i projekcji filmów naukowych.
 
Wnętrze pracowni zostanie zaaranżowane w stylu retro. Przypominać będzie starą fabrykę produkującą energię.
 
Całkowita wartość projektu to ponad 91 mln zł, z czego blisko 58 mln zł pochodzi z UE.
 
fot. Kielecki Park Technologiczny- wizualizacja projektu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu