Nauczą i przenocują

3 listopada 2014 r. odbyło się oficjalne otwarcie Transgranicznego Centrum Edukacji Ekologicznej w Sarbinowie. W jego skład wchodzą dwa obiekty: baza edukacyjno-szkoleniowa oraz baza noclegowa – zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie bałtyckiej plaży.
 
W części edukacyjnej znajdują się sale, w których prezentowane są m.in. walory przyrodnicze obszarów Natura 2000 oraz wnętrze z symulatorem miejskich efektów hałasu, szumów i świateł. Ciekawe jest również pomieszczenie z licznikiem długu ekologicznego, umożliwiające aktualne prezentacje różnych wskaźników obciążenia środowiska. Z kolei do nauki poprzez zabawę posłuży pokój gier z interaktywną podłogą oraz wielofunkcyjne stanowiska edukacyjne sprzyjające organizowaniu zajęć grupowych dla dzieci i młodzieży. Dodatkowo obiekt dysponuje salami prezentującymi działanie instalacji służących do wytwarzania prądu elektrycznego i ciepła w oparciu o energię słoneczną. Całość uzupełnia biblioteka multimedialna oraz czytelnia z bogatym zasobem materiałów i publikacji o tematyce ekologicznej, z dostępem do komputerów i Internetu.
 
sarbinowo1
 
Z kolei baza noclegowa posiada 24 pokoje (łącznie 50 miejsc).
 
Przewidywany efekt ekologiczny tej inwestycji to uczestnictwo ok. 7 tys. osób rocznie w całej ofercie programowej i działaniach edukacyjno-promocyjnych oraz działalność wydawnicza, którą szacuje się na 10 tys. egzemplarzy.
 
Koszt budowy Centrum pochłonął ponad 5 mln złotych. Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie przyznał na ten cel 2,5 mln zł bezzwrotnej dotacji i 1,5 mln zł pożyczki. Pozostałe koszty sfinansowane zostały ze środków własnych Powiatu Koszalińskiego, dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG IV A.
 
Na podstawie: www.wfos.szczecin.pl

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu